Skogsmästarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SLU-91106
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 74
- 58 i första hand
- Antagna
- 56
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 1,3
- Låg konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 59 | 56 | −3 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 5 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 5 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 5 terminer och legat kvar i 4 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 5 terminer, minst 0,10 under i 1 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2015 | 16,00 → 15,70 (−0,30) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2014 | 16,50 → 16,50 (±0) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2013 | 16,78 → 16,80 (+0,02) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2012 | 15,30 → 15,30 (±0) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2011 | 14,09 → 13,17 (−0,92) | 0,40 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2015 (BI 16,00) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | 13,17 | 16,06 |
| HT 2012 | 15,30 | 15,71 |
| HT 2013 | 16,80 | 15,25 |
| HT 2014 | 16,50 | 15,90 |
| HT 2015 | 15,70 | 15,20 |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,80 |
| HT 2013 | 0,80 |
| HT 2014 | 0,75 |
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | – |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 136 | 83 |
| HT 2009 | 180 | 102 |
| HT 2010 | 185 | 94 |
| HT 2011 | 217 | 135 |
| HT 2012 | 229 | 128 |
| HT 2013 | 215 | 125 |
| HT 2014 | 226 | 117 |
| HT 2015 | 236 | 120 |
| HT 2016 | 205 | 87 |
| HT 2017 | 163 | 82 |
| HT 2018 | 183 | 82 |
| HT 2019 | 150 | 75 |
| HT 2020 | 169 | 77 |
| HT 2021 | 156 | 85 |
| HT 2022 | 145 | 75 |
| HT 2023 | 140 | 72 |
| HT 2024 | 101 | 59 |
| HT 2025 | 112 | 70 |
| HT 2026 | 74 | 58 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + a) särskild behörighet i vissa ämnen, b) skoglig grundutbildning, c) skoglig yrkeserfarenhet.
- Examen
- Skogsmästarexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Sveriges lantbruksuniversitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Specialister och rådgivare inom skogsbruk | 44 300 kr34–55 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Förvaltare inom skogsbruk och lantbruk m.fl. | 56 800 kr39–81 tkr | – |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som specialist och rådgivare inom skogsbruk vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Sveriges lantbruksuniversitet
- Skoglig ekologi och hållbar skötsel - MasterprogramBI–HP–Sökande/plats–
- Civilingenjör i bioresurssystemBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,7
- Skogsvetarprogrammet (kandidat)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,5
- Skoglig bioekonomi - MasterprogramBI–HP–Sökande/plats1,7
- Horticultural Science - Master's ProgrammeBI–HP–Sökande/plats7,4
- Horticultural Science - Master's ProgrammeBI–HP–Sökande/plats3,2
- Skötsel av vilt- och fisk populationer - masterprogramBI–HP–Sökande/plats2,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SLU-91106
SLU-91106 · nationell antagning
74 sökande, 58 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 7 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 44 | Alla antogs | 42 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 4 | 0 |
Vanliga frågor om Skogsmästarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Skogsmästarprogrammet vid Sveriges lantbruksuniversitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Skogsmästarprogrammet vid Sveriges lantbruksuniversitet?
HT 2026 sökte 74 personer, varav 58 i första hand. 56 antogs, alltså 1,3 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor38 %(28)
- Män62 %(46)
- 24 år eller yngre61 %45
- 25–34 år31 %23
- 35 år eller äldre8 %6
- Antagna kvinnor39 %(22)
- Antagna män61 %(34)
Anmälningskod SLU-91106. Källa: UHR.