Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · SLU-91065

BIGymnasiebetyg 20,57 av max 22,5 +0,31 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,50 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 20,55 av max 22,5 −0,14 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 325
756 i första hand
Antagna
160
urval 2
Reserver
499
Sökande per plats
8,3
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)20,5720,57Oförändrad
Högskoleprov (HP)1,501,50Oförändrad
Betyg (BII)20,5620,55−0,01
Antagna totalt240160−80

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 17 terminer och legat kvar i 2 (median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 17 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 19 terminer och legat kvar i 14 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 19 terminer, minst 0,10 under i 3 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Veterinärprogrammet (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202620,57 → 20,57 (±0)1,50 → 1,50 (±0)
HT 202520,26 → 20,26 (±0)1,50 → 1,50 (±0)
HT 202420,55 → 20,42 (−0,13)1,55 → 1,55 (±0)
HT 202320,78 → 20,67 (−0,11)1,55 → 1,55 (±0)
HT 202221,15 → 20,90 (−0,25)1,60 → 1,60 (±0)
HT 202121,04 → 20,73 (−0,31)1,55 → 1,55 (±0)
HT 202021,05 → 20,90 (−0,15)1,55 → 1,55 (±0)
HT 201920,97 → 20,83 (−0,14)1,65 → 1,65 (±0)
HT 201821,02 → 20,83 (−0,19)1,65 → 1,65 (±0)
HT 201721,08 → 20,63 (−0,45)1,60 → 1,60 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,57) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Omfattning
330 högskolepoäng, ca 5,5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2.
Examen
Veterinärexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Sveriges lantbruksuniversitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Veterinärer 53 000 kr41–71 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som veterinär vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Sveriges lantbruksuniversitet

Alla program vid Sveriges lantbruksuniversitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SLU-91065

SLU-91065 · nationell antagning

1 325 sökande, 756 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 2 4 1 9
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,57 126 20,57 75 326
BII Gymnasiebetyg med komplettering 20,56 30 20,55 19 188
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 3 Alla antogs 2 0
HP Högskoleprovet 1,50 79 1,50 63 443

Vanliga frågor om Veterinärprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Veterinärprogrammet vid Sveriges lantbruksuniversitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,57, HP 1,50 och BII 20,55. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Veterinärprogrammet vid Sveriges lantbruksuniversitet?

HT 2026 sökte 1 325 personer, varav 756 i första hand. 160 antogs, alltså 8,3 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Veterinärprogrammet vid Sveriges lantbruksuniversitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 20,57 HT 2026 mot 20,26 HT 2025. Sökande: 1 325 mot 1 312.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor87 %(1 155)
  • Män13 %(170)
  • 24 år eller yngre74 %974
  • 25–34 år17 %231
  • 35 år eller äldre9 %120
  • Antagna kvinnor83 %(133)
  • Antagna män17 %(27)

Anmälningskod SLU-91065. Källa: UHR.