Sök upp programmet du vill till. Du ser HP-gränsen i senaste antagningen, hur många rätt den motsvarade med UHR:s senaste normering och hur stor andel av provdeltagarna som nådde dit.
Senast granskad oktober 2026 mot UHR och studera.nu
HP-gräns och antal rätt för populära program
De mest sökta programmen HT 2026 med en HP-gräns på minst 1,20. ”Minst antal rätt” är den kombination av verbal och kvantitativ del som nådde gränsen med färst rätt svar på provet 18 april 2026.
| Program | HP-gräns | Minst antal rätt | Nådde gränsen |
|---|---|---|---|
| Juristprogrammet Stockholms universitet | 1,40 | 114 av 160 | 11,6 % |
| Juristprogrammet Uppsala universitet | 1,50 | 122 av 160 | 7,2 % |
| Juristprogrammet Lunds universitet | 1,60 | 129 av 160 | 4,0 % |
| Juristprogrammet Göteborgs universitet | 1,40 | 114 av 160 | 11,6 % |
| Ekonomie kandidatprogram Lunds universitet | 1,50 | 122 av 160 | 7,2 % |
| Ekonomie kandidatprogram Uppsala universitet | 1,50 | 122 av 160 | 7,2 % |
| Läkarprogrammet Uppsala universitet | 1,75 | 141 av 160 | 1,4 % |
| Läkarprogrammet Göteborgs universitet | 1,70 | 138 av 160 | 2,0 % |
| Läkarprogrammet Karolinska institutet | 1,75 | 141 av 160 | 1,4 % |
| Läkarprogrammet Lunds universitet | 1,80 | 144 av 160 | 0,9 % |
| Läkarprogrammet Linköpings universitet | 1,65 | 134 av 160 | 2,9 % |
| Ekonomie kandidatprogram Göteborgs universitet | 1,35 | 111 av 160 | 14,3 % |
Exempel: Juristprogrammet vid Stockholms universitet hade HP-gränsen 1,40. Jämnt fördelat motsvarade det 65–66 rätt verbalt och 61–63 rätt kvantitativt, och 11,6 % av deltagarna på provet 18 april 2026 fick 1,40 eller mer.
Så funkar det
- HP-gränsen är det lägsta provresultat som räckte för att antas i urvalsgruppen HP i senaste antagningen. Den kommer från UHR:s antagningsstatistik, samma siffror som på programmets sida.
- Antal rätt räknas med normeringen från provet 18 april 2026. Nästa prov får en egen normering, så se det som en riktpunkt. Byt prov i normeringskalkylatorn.
- Andelen som nådde dit kommer från UHR:s fördelningstabell för samma prov.
Vill du se alla program dina poäng räcker till? Använd Vad kommer jag in på? med ditt meritvärde och HP-resultat.
Vanliga frågor
Vilket HP-resultat behöver jag för att komma in?
Det beror på program och lärosäte. Den bästa riktpunkten är förra antagningens HP-gräns, alltså det lägsta resultat som räckte i urvalsgruppen HP. Sök upp programmet här så ser du gränsen HT 2026 och vad den motsvarar i antal rätt.
Hur många rätt behöver jag för att nå HP-gränsen?
Det beror på provets normering. Med tabellen från 18 april 2026 krävdes till exempel minst 122 rätt av 160 för 1,50 och 76 rätt för 1,00. Nästa prov kan kräva något fler eller färre.
Räcker det att nå förra årets gräns?
Inte säkert. Gränsen bestäms av vilka som söker varje termin och kan röra sig 0,05–0,10 eller mer. Sikta gärna ett steg över, och sök flera alternativ.
Vad betyder det att alla behöriga antogs i HP-gruppen?
Att alla behöriga sökande med ett giltigt provresultat kom in, oavsett resultat. Det fanns ingen gräns att slå, men det kan bli konkurrens nästa gång.
Källor
- UHR: normeringstabeller 18 april 2026 (PDF)
- UHR: fördelningstabell hela provet 18 april 2026 (PDF)
- UHR: Antagningsstatistik (HP-gränser per program)
- Studera.nu: Så räknas resultatet på högskoleprovet fram
Senast granskad oktober 2026. Antagningstats är inte en del av UHR; vid skillnader gäller UHR:s och studera.nu:s uppgifter. HP-gränserna gäller senaste antagningen (HT 2026 och VT 2026), efter urval 2 när det finns. Hittar du ett fel? Hör av dig.