Bild och grafisk design för webben
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · LNU-14447
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 810
- 88 i första hand
- Antagna
- 90
- urval 2
- Reserver
- 363
- Sökande per plats
- 9
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,9 | 19,6 | −0,3 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,85 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,65 | 19,65 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 150 | 90 | −60 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2017 | 20,52 | 20,40 |
| HT 2017 | 20,42 | 20,70 |
| VT 2018 | 21,40 | 21,08 |
| VT 2019 | 20,40 | 20,67 |
| VT 2020 | 20,42 | 20,45 |
| HT 2020 | 20,28 | 20,31 |
| VT 2021 | 20,37 | 20,98 |
| HT 2021 | 20,37 | 20,63 |
| VT 2022 | 20,31 | 19,80 |
| VT 2023 | 19,74 | 19,50 |
| HT 2023 | 19,48 | 18,95 |
| VT 2024 | 18,91 | 18,84 |
| HT 2024 | 19,58 | 19,80 |
| VT 2025 | 20,42 | 20,10 |
| HT 2025 | 19,40 | 19,55 |
| VT 2026 | 19,60 | 19,65 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2017 | 1,05 |
| HT 2017 | 1,15 |
| VT 2018 | 1,10 |
| VT 2019 | 1,05 |
| VT 2020 | 1,05 |
| HT 2020 | 0,90 |
| VT 2021 | 1,10 |
| HT 2021 | 1,00 |
| VT 2022 | 1,05 |
| VT 2023 | 0,85 |
| HT 2023 | 0,80 |
| VT 2024 | 0,70 |
| HT 2024 | 0,85 |
| VT 2025 | 1,00 |
| HT 2025 | 0,85 |
| VT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2017 | 1 106 | 123 |
| HT 2017 | 1 293 | 91 |
| VT 2018 | 1 233 | 113 |
| VT 2019 | 895 | 93 |
| VT 2020 | 1 000 | 122 |
| HT 2020 | 1 783 | 162 |
| VT 2021 | 1 401 | 129 |
| HT 2021 | 1 668 | 174 |
| VT 2022 | 1 160 | 129 |
| VT 2023 | 1 013 | 92 |
| HT 2023 | 1 125 | 103 |
| VT 2024 | 936 | 100 |
| HT 2024 | 1 122 | 113 |
| VT 2025 | 937 | 101 |
| HT 2025 | 959 | 96 |
| VT 2026 | 810 | 88 |
Om kursen
Kursen riktar sig till dig som vill lära dig skapa visuellt tilltalande och välstrukturerade webbplatser. Målet är att du som student ska kunna skapa bilder, text, typografi och layout för webben anpassad efter syfte, budskap och målgrupp. Kursen behandlar på grundläggande nivå momenten bildanalys, digital objekt- och pixelgrafik, typografi, funktionell grafisk design, webbplatsinnehåll, struktur och navigation. Samtliga moment har fokus på presentation för webben.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Fler kurser i Medieproduktion vid Linnéuniversitetet
- Digital bildbehandlingBI18,85HPAlla antogsSökande/plats3,2
- AI-driven journalistik och medieproduktionBI16,20HPAlla antogsSökande/plats3,3
- Video och audio - gestalta och berätta - för MediekreatörerBIAlla antogsHP–Sökande/plats12,3
- PraktikBI–HP–Sökande/plats1,0
- ProjektproduktionBI–HP–Sökande/plats1,0
- Redaktionellt arbeteBI–HP–Sökande/plats1,0
- Grundläggande programmering med matematikdidaktisk inriktning för lärare som undervisar i gr 7-9 / spec 8-10BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,7
- Grävande journalistik, granska och presenteraBI–HP–Sökande/plats1,0
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod LNU-14447
LNU-14447 · nationell antagning
810 sökande, 88 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,9 | 66 | 19,6 | 38 | 278 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,65 | 8 | 19,65 | 6 | 66 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 75 | 0,85 | 45 | 73 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 9 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 55 |
Vanliga frågor om Bild och grafisk design för webben
Vad krävdes för att komma in på Bild och grafisk design för webben vid Linnéuniversitetet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,6, HP 0,85 och BII 19,65. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Bild och grafisk design för webben vid Linnéuniversitetet?
VT 2026 sökte 810 personer, varav 88 i första hand. 90 antogs, alltså 9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Bild och grafisk design för webben vid Linnéuniversitetet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,6 VT 2026 mot 20,42 VT 2025. Sökande: 810 mot 937.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor85 %(691)
- Män15 %(119)
- 24 år eller yngre29 %234
- 25–34 år45 %361
- 35 år eller äldre27 %215
Anmälningskod LNU-14447. Källa: UHR.