Digital bildbehandling
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-15504
VT 2026urval 2 · LNU-14613
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 337
- 27 i första hand
- Antagna
- 105
- urval 2
- Reserver
- 116
- Sökande per plats
- 3,2
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 414
- 62 i första hand
- Antagna
- 200
- urval 2
- Reserver
- 93
- Sökande per plats
- 2,1
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,21 | 18,85 | −1,36 |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 18,75 | 18,28 | −0,47 |
| Antagna totalt | 105 | 105 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2017 | 21,90 | 22,50 |
| HT 2017 | 21,30 | 21,33 |
| VT 2018 | 21,10 | 21,04 |
| HT 2018 | 21,20 | 19,90 |
| VT 2019 | 21,81 | 21,50 |
| VT 2020 | 21,00 | 20,67 |
| HT 2020 | 21,20 | 21,26 |
| VT 2021 | 20,95 | 20,96 |
| HT 2021 | 20,90 | 21,17 |
| VT 2022 | 18,75 | 18,91 |
| HT 2022 | 20,80 | 21,61 |
| VT 2023 | 18,60 | 19,15 |
| HT 2023 | 19,20 | 20,24 |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | 18,09 | 18,24 |
| HT 2025 | 18,06 | 18,20 |
| VT 2026 | 16,35 | 17,22 |
| HT 2026 | 18,85 | 18,28 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2017 | 1,45 |
| HT 2017 | 1,30 |
| VT 2018 | 1,15 |
| HT 2018 | 1,05 |
| VT 2019 | 1,35 |
| VT 2020 | 1,15 |
| HT 2020 | 1,00 |
| VT 2021 | 1,15 |
| HT 2021 | 1,15 |
| VT 2022 | 0,50 |
| HT 2022 | 1,10 |
| VT 2023 | 0,35 |
| HT 2023 | 0,70 |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2017 | 725 | 125 |
| HT 2017 | 844 | 127 |
| VT 2018 | 883 | 127 |
| HT 2018 | 930 | 117 |
| VT 2019 | 608 | 90 |
| VT 2020 | 518 | 68 |
| HT 2020 | 751 | 77 |
| VT 2021 | 700 | 67 |
| HT 2021 | 845 | 81 |
| VT 2022 | 684 | 85 |
| HT 2022 | 691 | 92 |
| VT 2023 | 578 | 85 |
| HT 2023 | 567 | 74 |
| VT 2024 | 477 | 82 |
| HT 2024 | 506 | 75 |
| VT 2025 | 451 | 73 |
| HT 2025 | 427 | 56 |
| VT 2026 | 414 | 62 |
| HT 2026 | 337 | 27 |
Om kursen
I kursen lär du dig göra grundläggande digital bildredigering, tex justera konstrast, färg och skärpa, både i Photoshop och dess medföljande Camera Raw-del. Du får också jobba med montage på olika sätt, göra retusch, samt andra vanliga moment. Teoretiska begrepp och färglära ingår. Program: Adobe Photoshop.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Fler kurser i Medieproduktion vid Linnéuniversitetet
- Bild och grafisk design för webbenBI19,60HP0,85Sökande/plats9,0
- AI-driven journalistik och medieproduktionBI16,20HPAlla antogsSökande/plats3,3
- Video och audio - gestalta och berätta - för MediekreatörerBIAlla antogsHP–Sökande/plats12,3
- PraktikBI–HP–Sökande/plats1,0
- ProjektproduktionBI–HP–Sökande/plats1,0
- Redaktionellt arbeteBI–HP–Sökande/plats1,0
- Grundläggande programmering med matematikdidaktisk inriktning för lärare som undervisar i gr 7-9 / spec 8-10BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,7
- Grävande journalistik, granska och presenteraBI–HP–Sökande/plats1,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LNU-15504 · nationell antagning
337 sökande, 27 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGR Akademiska poäng, grundnivå | 165 | 35 | 165 | 38 | 73 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,21 | 31 | 18,85 | 33 | 73 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,75 | 4 | 18,28 | 5 | 15 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 34 | Alla antogs | 28 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 27 |
LNU-F3243 · internationell antagning
123 sökande, 36 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGR Akademiska poäng, grundnivå | 165 | 20 | – | – | 33 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18 | 20 | – | – | 23 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Ingen antogs | 0 | – | – | 1 |
VT 2026: 2 anmälningskoder
LNU-14613 · nationell antagning
414 sökande, 62 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGR Akademiska poäng, grundnivå | 165 | 66 | 128 | 79 | 28 |
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,9 | 57 | 16,35 | 68 | 33 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,41 | 9 | 17,22 | 11 | 12 |
| HP Högskoleprovet | 0,45 | 66 | Alla antogs | 40 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 53 |
LNU-F3088 · internationell antagning
111 sökande, 46 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGR Akademiska poäng, grundnivå | 165 | 25 | – | – | 24 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,11 | 23 | – | – | 15 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18 | 2 | – | – | 3 |
| HP Högskoleprovet | Ingen antogs | 0 | – | – | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | – | – | 27 |
Vanliga frågor om Digital bildbehandling
Vad krävdes för att komma in på Digital bildbehandling vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,85, alla behöriga antogs i HP och BII 18,28. VT 2026: BI 16,35, alla behöriga antogs i HP och BII 17,22. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Digital bildbehandling vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 337 personer, varav 27 i första hand. 105 antogs, alltså 3,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Digital bildbehandling vid Linnéuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,85 HT 2026 mot 18,06 HT 2025. Sökande: 337 mot 427.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor79 %(265)
- Män21 %(72)
- 24 år eller yngre18 %61
- 25–34 år32 %109
- 35 år eller äldre50 %167
Anmälningskod LNU-15504. Källa: UHR.