Coaching
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · HIG-24115
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 304 sökande hittills (57 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 252
- 46 i första hand
- Antagna
- 35
- urval 2
- Reserver
- 205
- Sökande per plats
- 7,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,2 | 19,89 | −1,31 |
| Högskoleprov (HP) | 0,60 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 21,12 | 21,12 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 40 | 35 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | 17,85 | 18,83 |
| HT 2011 | 17,67 | 19,10 |
| HT 2012 | 18,31 | 17,92 |
| HT 2013 | 18,24 | 18,86 |
| HT 2014 | 17,52 | 18,02 |
| HT 2015 | 17,81 | 18,43 |
| HT 2016 | 17,46 | 18,38 |
| HT 2017 | 19,08 | 19,89 |
| HT 2018 | 18,40 | 16,72 |
| HT 2019 | 18,24 | 19,24 |
| HT 2020 | 19,80 | 20,55 |
| HT 2021 | 20,40 | 20,20 |
| VT 2024 | 16,61 | 17,50 |
| VT 2025 | 17,96 | 18,47 |
| VT 2026 | 19,89 | 21,12 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | 0,70 |
| HT 2011 | 0,40 |
| HT 2012 | 0,40 |
| HT 2013 | 0,60 |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | 0,15 |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | 0,45 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | 0,45 |
| HT 2020 | 0,45 |
| HT 2021 | 0,80 |
| VT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 221 | 33 |
| HT 2011 | 203 | 34 |
| HT 2012 | 307 | 49 |
| HT 2013 | 380 | 42 |
| HT 2014 | 420 | 53 |
| HT 2015 | 494 | 72 |
| HT 2016 | 441 | 52 |
| HT 2017 | 348 | 50 |
| HT 2018 | 354 | 42 |
| HT 2019 | 265 | 37 |
| HT 2020 | 290 | 56 |
| HT 2021 | 405 | 69 |
| VT 2024 | 191 | 39 |
| VT 2025 | 175 | 35 |
| VT 2026 | 252 | 46 |
Om kursen
Kursen vänder sig till dig som vill öka dina kunskaper inom coaching. Kursen innehåller teorier och metoder i grundläggande coaching. Studenten ges möjligheter att utveckla sina färdigheter i aktivt lyssnande och i att skapa förståelse och motivation genom att använda olika coachingredskap. Kursen innefattar två obligatoriska träffar á två dagar samt handledning. Undervisningen sker nätbaserat.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Gävle.
Fler kurser i Idrott/idrottsvetenskap vid Högskolan i Gävle
- Anatomi och fysiologi med inriktning mot träningBI21,10HP1,00Sökande/plats9,9
- Kost, prestation och hälsaBI20,73HP0,95Sökande/plats10,8
- Kostens grunderBI17,40HPAlla antogsSökande/plats3,4
- Träning med din SmartwatchBI20,83HP0,65Sökande/plats4,8
- Personlig tränareBI19,80HP0,40Sökande/plats5,3
- Personlig tränareBI18,10HP0,40Sökande/plats4,9
- Tränarutbildning fotbollBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,5
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod HIG-24115
HIG-24115 · nationell antagning
252 sökande, 46 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,2 | 13 | 19,89 | 12 | 103 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,12 | 3 | 21,12 | 2 | 35 |
| HP Högskoleprovet | 0,60 | 16 | Alla antogs | 14 | 0 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 8 | 165 | 7 | 109 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 86 |
Vanliga frågor om Coaching
Vad krävdes för att komma in på Coaching vid Högskolan i Gävle VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,89, alla behöriga antogs i HP och BII 21,12. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Coaching vid Högskolan i Gävle?
VT 2026 sökte 252 personer, varav 46 i första hand. 35 antogs, alltså 7,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 304 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Coaching vid Högskolan i Gävle?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,89 VT 2026 mot 17,96 VT 2025. Sökande: 252 mot 175.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor77 %(195)
- Män23 %(57)
- 24 år eller yngre7 %17
- 25–34 år21 %53
- 35 år eller äldre72 %182
Anmälningskod HIG-24115. Källa: UHR.