Kost, prestation och hälsa
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · HIG-24113
Söktryck just nu, VT 2027: 601 sökande hittills (63 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 649
- 76 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 287
- Sökande per plats
- 10,8
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,2 | 20,73 | −0,47 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 0,95 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 21,53 | 20,89 | −0,64 |
| Antagna totalt | 70 | 60 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2025 | 18,85 | 19,53 |
| VT 2026 | 20,73 | 20,89 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2025 | 0,35 |
| VT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2025 | 640 | 76 |
| VT 2026 | 649 | 76 |
Om kursen
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Gävle.
Fler kurser i Idrott/idrottsvetenskap vid Högskolan i Gävle
- Anatomi och fysiologi med inriktning mot träningBI21,10HP1,00Sökande/plats9,9
- Kostens grunderBI17,40HPAlla antogsSökande/plats3,4
- CoachingBI19,89HPAlla antogsSökande/plats7,2
- Träning med din SmartwatchBI20,83HP0,65Sökande/plats4,8
- Personlig tränareBI19,80HP0,40Sökande/plats5,3
- Personlig tränareBI18,10HP0,40Sökande/plats4,9
- Tränarutbildning fotbollBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,5
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod HIG-24113
HIG-24113 · nationell antagning
649 sökande, 76 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 7 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,2 | 23 | 20,73 | 20 | 240 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,53 | 4 | 20,89 | 3 | 80 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 28 | 0,95 | 24 | 34 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 14 | 165 | 12 | 231 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
Vanliga frågor om Kost, prestation och hälsa
Vad krävdes för att komma in på Kost, prestation och hälsa vid Högskolan i Gävle VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,73, HP 0,95 och BII 20,89. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kost, prestation och hälsa vid Högskolan i Gävle?
VT 2026 sökte 649 personer, varav 76 i första hand. 60 antogs, alltså 10,8 sökande per antagen. Till VT 2027 har 601 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Kost, prestation och hälsa vid Högskolan i Gävle?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,73 VT 2026 mot 18,85 VT 2025. Sökande: 649 mot 640.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor80 %(520)
- Män20 %(129)
- 24 år eller yngre16 %102
- 25–34 år32 %210
- 35 år eller äldre52 %337
Anmälningskod HIG-24113. Källa: UHR.