Personlig tränare
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HIG-14120
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 220
- 70 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 64
- Sökande per plats
- 4,9
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,4 | 18,1 | −0,3 |
| Högskoleprov (HP) | 0,50 | 0,40 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 17,87 | 17,87 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 55 | 45 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2019 | – | – |
| HT 2019 | 19,40 | 18,72 |
| HT 2020 | 19,20 | 19,67 |
| HT 2021 | 18,96 | 19,41 |
| HT 2022 | 18,46 | 19,08 |
| HT 2023 | 19,90 | 22,36 |
| HT 2024 | 18,01 | 18,16 |
| HT 2025 | 17,40 | 19,35 |
| HT 2026 | 18,10 | 17,87 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2019 | – |
| HT 2019 | 0,35 |
| HT 2020 | 0,75 |
| HT 2021 | 0,90 |
| HT 2022 | 0,90 |
| HT 2023 | 1,00 |
| HT 2024 | 0,35 |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2019 | 203 | 94 |
| HT 2019 | 435 | 164 |
| HT 2020 | 598 | 213 |
| HT 2021 | 600 | 235 |
| HT 2022 | 425 | 181 |
| HT 2023 | 397 | 184 |
| HT 2024 | 298 | 125 |
| HT 2025 | 187 | 76 |
| HT 2026 | 220 | 70 |
Om kursen
Kursen syftar till att ge både praktiska och teoretiska kunskaper om hur fysisk aktivitet påverkar hälsa och välbefinnande. Genom upplevelsebaserat lärande får du fördjupade kunskaper och färdigheter inom träningslära, testmetoder, idrottsskador, kost, coaching och ledarskap. Kursen inkluderar fältstudier där du tillämpar dina kunskaper på adepter i olika miljöer. Du får möjlighet att planera, genomföra och utvärdera personliga tränings- och kostprogram.
- Omfattning
- 60 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Gävle.
Fler kurser i Idrott/idrottsvetenskap vid Högskolan i Gävle
- Personlig tränareBI19,80HP0,40Sökande/plats5,3
- Anatomi och fysiologi med inriktning mot träningBI21,10HP1,00Sökande/plats9,9
- Kost, prestation och hälsaBI20,73HP0,95Sökande/plats10,8
- Kostens grunderBI17,40HPAlla antogsSökande/plats3,4
- CoachingBI19,89HPAlla antogsSökande/plats7,2
- Träning med din SmartwatchBI20,83HP0,65Sökande/plats4,8
- Tränarutbildning fotbollBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
HIG-14120 · nationell antagning
220 sökande, 70 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,4 | 18 | 18,1 | 14 | 50 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,87 | 3 | 17,87 | 3 | 14 |
| HP Högskoleprovet | 0,50 | 22 | 0,40 | 18 | 6 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 11 | 165 | 9 | 40 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 8 |
HIG-14123 · nationell antagning
5 sökande, 4 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Personlig tränare
Vad krävdes för att komma in på Personlig tränare vid Högskolan i Gävle HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,1, HP 0,40 och BII 17,87. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Personlig tränare vid Högskolan i Gävle?
HT 2026 sökte 220 personer, varav 70 i första hand. 45 antogs, alltså 4,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Personlig tränare vid Högskolan i Gävle?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,1 HT 2026 mot 17,4 HT 2025. Sökande: 220 mot 187.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor61 %(135)
- Män39 %(85)
- 24 år eller yngre31 %68
- 25–34 år38 %84
- 35 år eller äldre31 %68
Anmälningskod HIG-14120. Källa: UHR.