CSS-baserad webbdesign
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-27002
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 391
- 37 i första hand
- Antagna
- 120
- urval 2
- Reserver
- 92
- Sökande per plats
- 3,3
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,54 | 18,54 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,70 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 18,59 | 17,7 | −0,89 |
| Antagna totalt | 180 | 120 | −60 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | 19,60 | 20,24 |
| VT 2018 | 19,20 | 19,56 |
| HT 2018 | 19,10 | 19,03 |
| VT 2019 | 18,80 | 18,35 |
| HT 2019 | 19,69 | 19,17 |
| VT 2020 | 19,74 | 20,75 |
| HT 2020 | 20,98 | 18,75 |
| VT 2021 | 19,80 | 20,24 |
| HT 2022 | 19,31 | 20,97 |
| VT 2023 | 19,87 | 19,32 |
| HT 2023 | 18,85 | 19,35 |
| VT 2024 | 19,53 | 19,70 |
| HT 2024 | 19,24 | 18,75 |
| VT 2025 | 19,50 | 19,64 |
| HT 2025 | 19,02 | 18,75 |
| HT 2026 | 18,54 | 17,70 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | 1,15 |
| VT 2018 | 1,20 |
| HT 2018 | 1,10 |
| VT 2019 | 0,95 |
| HT 2019 | 1,15 |
| VT 2020 | 1,10 |
| HT 2020 | 1,20 |
| VT 2021 | 1,25 |
| HT 2022 | 1,05 |
| VT 2023 | 1,25 |
| HT 2023 | 1,00 |
| VT 2024 | 1,10 |
| HT 2024 | 1,00 |
| VT 2025 | 0,95 |
| HT 2025 | 0,85 |
| HT 2026 | 0,70 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 780 | 81 |
| VT 2018 | 731 | 78 |
| HT 2018 | 809 | 76 |
| VT 2019 | 541 | 58 |
| HT 2019 | 634 | 76 |
| VT 2020 | 610 | 62 |
| HT 2020 | 923 | 104 |
| VT 2021 | 773 | 85 |
| HT 2022 | 704 | 72 |
| VT 2023 | 698 | 104 |
| HT 2023 | 548 | 75 |
| VT 2024 | 643 | 83 |
| HT 2024 | 528 | 58 |
| VT 2025 | 546 | 76 |
| HT 2025 | 453 | 40 |
| HT 2026 | 391 | 37 |
Om kursen
Kursen behandlar grundläggande kunskaper om webbdesign med HTML och CSS. Vidare fokuseras centrala tekniker och begrepp som exempelvis adaptiv och responsiv webbdesign. Kursen rymmer både teoretiska moment och praktisk övning i design av en webbplats med hjälp av aktuella tekniker.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Fler kurser i Informatik/Data- och systemvetenskap vid Umeå universitet
- Generativ AI i arbeteBI21,81HP1,25Sökande/plats12,5
- Artificiell Intelligens i samhälletBI20,96HP1,15Sökande/plats7,2
- Digital speldesignBI19,95HP1,20Sökande/plats4,8
- Webbdesign med JavaScript och Document Object ModelBI16,90HP0,50Sökande/plats2,9
- Digitala bilderBI14,78HPAlla antogsSökande/plats2,8
- Datadrivet värdeskapande inom sportBI18,11HP0,50Sökande/plats2,1
- Digitala dilemman: Feministiska perspektiv på artificiell intelligensBI–HP–Sökande/plats3,0
- Systemnära programmeringBI–HP–Sökande/plats1,2
Alla kurser i Informatik/Data- och systemvetenskap vid Umeå universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-27002
UMU-27002 · nationell antagning
391 sökande, 37 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,54 | 51 | 18,54 | 34 | 71 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,59 | 9 | 17,7 | 6 | 29 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 61 | 0,70 | 41 | 13 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 58 | 165 | 38 | 79 |
Vanliga frågor om CSS-baserad webbdesign
Vad krävdes för att komma in på CSS-baserad webbdesign vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,54, HP 0,70 och BII 17,7. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till CSS-baserad webbdesign vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 391 personer, varav 37 i första hand. 120 antogs, alltså 3,3 sökande per antagen. Till VT 2027 har 38 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för CSS-baserad webbdesign vid Umeå universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,54 HT 2026 mot 19,02 HT 2025. Sökande: 391 mot 453.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor62 %(242)
- Män38 %(149)
- 24 år eller yngre21 %82
- 25–34 år50 %196
- 35 år eller äldre29 %113
Anmälningskod UMU-27002. Källa: UHR.