Webbdesign med JavaScript och Document Object Model
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-2700I
VT 2026urval 2 · UMU-27301
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 352
- 36 i första hand
- Antagna
- 120
- urval 2
- Reserver
- 57
- Sökande per plats
- 2,9
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 479
- 51 i första hand
- Antagna
- 120
- urval 2
- Reserver
- 263
- Sökande per plats
- 4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,92 | 16,9 | −1,02 |
| Högskoleprov (HP) | 0,50 | 0,50 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,6 | 17,9 | +0,3 |
| Antagna totalt | 180 | 120 | −60 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | 19,70 | 20,00 |
| VT 2018 | 19,50 | 20,35 |
| HT 2018 | 19,95 | 20,24 |
| VT 2019 | 19,60 | 18,65 |
| HT 2019 | 20,89 | 19,74 |
| VT 2020 | 20,42 | 20,40 |
| HT 2020 | 21,00 | 20,31 |
| VT 2021 | 20,94 | 21,15 |
| HT 2021 | 20,37 | 21,00 |
| HT 2022 | 19,50 | 20,50 |
| VT 2023 | 20,36 | 19,40 |
| HT 2023 | 18,79 | 19,25 |
| VT 2024 | 19,60 | 20,16 |
| HT 2024 | 18,75 | 17,85 |
| VT 2025 | 19,94 | 19,64 |
| HT 2025 | 17,71 | 18,75 |
| VT 2026 | 19,01 | 17,78 |
| HT 2026 | 16,90 | 17,90 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | 1,20 |
| VT 2018 | 1,15 |
| HT 2018 | 1,25 |
| VT 2019 | 1,10 |
| HT 2019 | 1,30 |
| VT 2020 | 1,20 |
| HT 2020 | 1,20 |
| VT 2021 | 1,30 |
| HT 2021 | 1,30 |
| HT 2022 | 1,20 |
| VT 2023 | 1,30 |
| HT 2023 | 0,90 |
| VT 2024 | 1,05 |
| HT 2024 | 0,90 |
| VT 2025 | 1,00 |
| HT 2025 | 0,75 |
| VT 2026 | 1,00 |
| HT 2026 | 0,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 753 | 92 |
| VT 2018 | 711 | 83 |
| HT 2018 | 823 | 96 |
| VT 2019 | 605 | 66 |
| HT 2019 | 791 | 101 |
| VT 2020 | 661 | 83 |
| HT 2020 | 869 | 108 |
| VT 2021 | 770 | 106 |
| HT 2021 | 886 | 128 |
| HT 2022 | 695 | 87 |
| VT 2023 | 690 | 85 |
| HT 2023 | 657 | 82 |
| VT 2024 | 711 | 71 |
| HT 2024 | 521 | 59 |
| VT 2025 | 524 | 58 |
| HT 2025 | 436 | 45 |
| VT 2026 | 479 | 51 |
| HT 2026 | 352 | 36 |
Om kursen
Kursen avser att ge förståelse för, och praktisk kunskap i, hur webbsidors dynamiska beteende kan formas med hjälp av JavaScript och Document Object Model. Utformningen av webbsidor kan delas in i tre aspekter: (1) innehåll och struktur, (2) presentation och (3) beteende. I modern, standarddriven webbutveckling strävar vi mot en separation av dessa tre aspekter.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Fler kurser i Informatik/Data- och systemvetenskap vid Umeå universitet
- Generativ AI i arbeteBI21,81HP1,25Sökande/plats12,5
- Artificiell Intelligens i samhälletBI20,96HP1,15Sökande/plats7,2
- Digital speldesignBI19,95HP1,20Sökande/plats4,8
- CSS-baserad webbdesignBI18,54HP0,70Sökande/plats3,3
- Digitala bilderBI14,78HPAlla antogsSökande/plats2,8
- Datadrivet värdeskapande inom sportBI18,11HP0,50Sökande/plats2,1
- Digitala dilemman: Feministiska perspektiv på artificiell intelligensBI–HP–Sökande/plats3,0
- Systemnära programmeringBI–HP–Sökande/plats1,2
Alla kurser i Informatik/Data- och systemvetenskap vid Umeå universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-2700I
UMU-2700I · nationell antagning
352 sökande, 36 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,92 | 48 | 16,9 | 33 | 48 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,6 | 8 | 17,9 | 5 | 18 |
| HP Högskoleprovet | 0,50 | 57 | 0,50 | 37 | 5 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 54 | 165 | 35 | 46 |
| PGPK Lärosätets eget urval | Alla antogs | 12 | Alla antogs | 10 | 0 |
VT 2026: anmälningskod UMU-27301
UMU-27301 · nationell antagning
479 sökande, 51 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,02 | 40 | 19,01 | 34 | 117 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,15 | 7 | 17,78 | 6 | 53 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 46 | 1,00 | 40 | 40 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 46 | 165 | 39 | 125 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 117 |
Vanliga frågor om Webbdesign med JavaScript och Document Object Model
Vad krävdes för att komma in på Webbdesign med JavaScript och Document Object Model vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,9, HP 0,50 och BII 17,9. VT 2026: BI 19,01, HP 1,00 och BII 17,78. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Webbdesign med JavaScript och Document Object Model vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 352 personer, varav 36 i första hand. 120 antogs, alltså 2,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 56 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Webbdesign med JavaScript och Document Object Model vid Umeå universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,9 HT 2026 mot 17,71 HT 2025. Sökande: 352 mot 436.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor57 %(200)
- Män43 %(152)
- 24 år eller yngre23 %82
- 25–34 år46 %163
- 35 år eller äldre30 %107
Anmälningskod UMU-2700I. Källa: UHR.