Danska - baskurs 1
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-21216
VT 2026urval 2 · SU-21042
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 324
- 94 i första hand
- Antagna
- 65
- urval 2
- Reserver
- 83
- Sökande per plats
- 5
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 293
- 81 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 31
- Sökande per plats
- 2,9
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,83 | 19,77 | −1,06 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 1,00 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 20,89 | 20,63 | −0,26 |
| Antagna totalt | 65 | 65 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | 20,24 | 21,25 |
| VT 2020 | 20,33 | 20,70 |
| HT 2020 | 20,90 | 19,90 |
| VT 2021 | 21,04 | 21,25 |
| HT 2021 | 20,60 | 20,71 |
| VT 2022 | 19,96 | 19,49 |
| HT 2022 | 17,60 | 18,28 |
| VT 2023 | 17,94 | 16,92 |
| HT 2023 | 18,28 | 18,98 |
| HT 2024 | 17,30 | 16,45 |
| VT 2025 | 16,68 | 16,71 |
| HT 2025 | 15,16 | 16,04 |
| VT 2026 | 16,60 | 17,24 |
| HT 2026 | 19,77 | 20,63 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | 1,00 |
| VT 2020 | 1,00 |
| HT 2020 | 1,10 |
| VT 2021 | 1,35 |
| HT 2021 | 1,15 |
| VT 2022 | 0,90 |
| HT 2022 | 0,65 |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | 0,55 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | 0,50 |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 374 | 92 |
| VT 2020 | 274 | 70 |
| HT 2020 | 391 | 98 |
| VT 2021 | 367 | 95 |
| HT 2021 | 403 | 100 |
| VT 2022 | 296 | 85 |
| HT 2022 | 310 | 80 |
| VT 2023 | 279 | 74 |
| HT 2023 | 287 | 66 |
| HT 2024 | 325 | 89 |
| VT 2025 | 276 | 77 |
| HT 2025 | 252 | 69 |
| VT 2026 | 293 | 81 |
| HT 2026 | 324 | 94 |
Om kursen
På kursen tränas du i förståelse av skriven och talad danska samt i grundläggande muntlig färdighet på danska. På kursen behandlar vi danska språkets fonologi, basgrammatik och ordförråd. Undervisningen ges ur grannspråksperspektiv, något som förutsätter att du har goda kunskaper i svenska. Kursen är användbar för alla som har muntliga och skriftliga kontakter med dansktalande.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Fler kurser i Svenska/Nordiska Språk vid Stockholms universitet
- Professionellt skrivande, grundkursBI20,65HP1,10Sökande/plats9,3
- Professionellt skrivande, grundkursBI19,67HP0,75Sökande/plats3,8
- Praktisk retorikBI20,10HP1,35Sökande/plats8,6
- Norska - baskurs 1BI16,39HP0,45Sökande/plats2,8
- Svenska IBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,6
- Professionellt skrivande med fokus på berättandeBI–HP–Sökande/plats3,1
- Professionellt skrivande, fortsättningskursBI–HP–Sökande/plats2,1
- Vikingatidens runor i Danmark och NorgeBI13,00HPAlla antogsSökande/plats1,7
Alla kurser i Svenska/Nordiska Språk vid Stockholms universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
SU-21216 · nationell antagning
324 sökande, 94 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 225 | 13 | 225 | 13 | 70 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,83 | 28 | 19,77 | 28 | 79 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,89 | 3 | 20,63 | 3 | 19 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 21 | 1,00 | 21 | 22 |
SU-21217 · nationell antagning
135 sökande, 23 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 225 | 13 | Alla antogs | 14 | 0 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,2 | 26 | 13,3 | 31 | 1 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,3 | 4 | Alla antogs | 4 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 21 | Alla antogs | 15 | 0 |
VT 2026: anmälningskod SU-21042
SU-21042 · nationell antagning
293 sökande, 81 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 225 | 20 | 225 | 21 | 27 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,95 | 40 | 16,6 | 44 | 27 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,52 | 6 | 17,24 | 6 | 9 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 33 | Alla antogs | 29 | 0 |
Vanliga frågor om Danska - baskurs 1
Vad krävdes för att komma in på Danska - baskurs 1 vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,77, HP 1,00 och BII 20,63. VT 2026: BI 16,6, alla behöriga antogs i HP och BII 17,24. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Danska - baskurs 1 vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 324 personer, varav 94 i första hand. 65 antogs, alltså 5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Danska - baskurs 1 vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,77 HT 2026 mot 15,16 HT 2025. Sökande: 324 mot 252.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor64 %(208)
- Män36 %(116)
- 24 år eller yngre23 %73
- 25–34 år44 %144
- 35 år eller äldre33 %107
Anmälningskod SU-21216. Källa: UHR.