Professionellt skrivande, grundkurs
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · SU-21015
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 371
- 59 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 129
- Sökande per plats
- 9,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,2 | 20,65 | −0,55 |
| Högskoleprov (HP) | 1,45 | 1,10 | −0,35 |
| Betyg (BII) | 21,74 | 20,96 | −0,78 |
| Antagna totalt | 40 | 40 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2022 | 17,66 | 20,90 |
| VT 2023 | 17,86 | 17,58 |
| HT 2023 | 18,06 | 17,36 |
| HT 2024 | 17,36 | 16,46 |
| VT 2025 | 16,60 | 18,75 |
| HT 2025 | 18,75 | 18,40 |
| VT 2026 | 20,65 | 20,96 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | 0,60 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | 1,10 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2022 | 270 | 49 |
| VT 2023 | 252 | 37 |
| HT 2023 | 260 | 50 |
| HT 2024 | 255 | 53 |
| VT 2025 | 284 | 61 |
| HT 2025 | 315 | 46 |
| VT 2026 | 371 | 59 |
Fler kurser i Svenska/Nordiska Språk vid Stockholms universitet
- Professionellt skrivande, grundkursBI19,67HP0,75Sökande/plats3,8
- Danska - baskurs 1BI19,77HP1,00Sökande/plats5,0
- Praktisk retorikBI20,10HP1,35Sökande/plats8,6
- Norska - baskurs 1BI16,39HP0,45Sökande/plats2,8
- Svenska IBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,6
- Professionellt skrivande med fokus på berättandeBI–HP–Sökande/plats3,1
- Professionellt skrivande, fortsättningskursBI–HP–Sökande/plats2,1
- Vikingatidens runor i Danmark och NorgeBI13,00HPAlla antogsSökande/plats1,7
Alla kurser i Svenska/Nordiska Språk vid Stockholms universitet
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod SU-21015
SU-21015 · nationell antagning
371 sökande, 59 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 225 | 8 | 225 | 8 | 120 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,2 | 17 | 20,65 | 17 | 106 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,74 | 2 | 20,96 | 2 | 29 |
| HP Högskoleprovet | 1,45 | 13 | 1,10 | 13 | 21 |
Vanliga frågor om Professionellt skrivande, grundkurs
Vad krävdes för att komma in på Professionellt skrivande, grundkurs vid Stockholms universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,65, HP 1,10 och BII 20,96. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Professionellt skrivande, grundkurs vid Stockholms universitet?
VT 2026 sökte 371 personer, varav 59 i första hand. 40 antogs, alltså 9,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Professionellt skrivande, grundkurs vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,65 VT 2026 mot 16,6 VT 2025. Sökande: 371 mot 284.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor80 %(297)
- Män20 %(74)
- 24 år eller yngre18 %67
- 25–34 år32 %118
- 35 år eller äldre50 %186
Anmälningskod SU-21015. Källa: UHR.