Databaser I
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · LTU-37152
Söktryck just nu, VT 2027: 660 sökande hittills (113 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 642
- 116 i första hand
- Antagna
- 180
- urval 2
- Reserver
- 278
- Sökande per plats
- 3,6
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,25 | 17,7 | −1,55 |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 1,00 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 18,25 | 17,6 | −0,65 |
| Antagna totalt | 180 | 180 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2018 | 17,40 | 17,91 |
| VT 2019 | 17,40 | 18,10 |
| VT 2020 | 19,08 | 19,00 |
| VT 2021 | 15,59 | 16,57 |
| VT 2022 | 12,97 | 14,92 |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | 17,40 | 17,96 |
| VT 2026 | 17,70 | 17,60 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2018 | 1,00 |
| VT 2019 | 1,05 |
| VT 2020 | 1,05 |
| VT 2021 | 0,55 |
| VT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | 0,80 |
| VT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2018 | 876 | 143 |
| VT 2019 | 762 | 148 |
| VT 2020 | 760 | 160 |
| VT 2021 | 889 | 170 |
| VT 2022 | 825 | 148 |
| VT 2023 | 676 | 131 |
| VT 2024 | 692 | 143 |
| VT 2025 | 643 | 125 |
| VT 2026 | 642 | 116 |
Om kursen
Under kursen får du lära dig datamodellering med fokus mot relationsdatabaser samt att använda databasen m.h.a. frågespråket SQL. Kursen behandlar även grundläggande databasteori.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.
Fler kurser i Informatik/Data- och systemvetenskap vid Luleå tekniska universitet
Alla kurser i Informatik/Data- och systemvetenskap vid Luleå tekniska universitet
Alla urvalsgrupper
VT 2026: 2 anmälningskoder
LTU-37152 · nationell antagning
642 sökande, 116 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 5 | 4 | 5 | 11 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,25 | 98 | 17,7 | 98 | 141 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,25 | 18 | 17,6 | 18 | 61 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 59 | 1,00 | 59 | 51 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 10 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 88 |
LTU-37153 · nationell antagning
10 sökande, 3 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AM Lärosätets eget urval | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 8 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 2 | 0 |
Vanliga frågor om Databaser I
Vad krävdes för att komma in på Databaser I vid Luleå tekniska universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,7, HP 1,00 och BII 17,6. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Databaser I vid Luleå tekniska universitet?
VT 2026 sökte 642 personer, varav 116 i första hand. 180 antogs, alltså 3,6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 660 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Databaser I vid Luleå tekniska universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,7 VT 2026 mot 17,4 VT 2025. Sökande: 642 mot 643.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor42 %(267)
- Män58 %(375)
- 24 år eller yngre16 %105
- 25–34 år45 %288
- 35 år eller äldre39 %249
Anmälningskod LTU-37152. Källa: UHR.