Knowledge Management
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · LTU-37151
Söktryck just nu, VT 2027: 176 sökande hittills (19 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 168
- 14 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 66
- Sökande per plats
- 4,2
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,46 | 17,55 | −1,91 |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 0,90 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 19,13 | 18,33 | −0,8 |
| Antagna totalt | 40 | 40 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | 13,80 | 16,12 |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | 18,75 | 16,72 |
| VT 2026 | 17,55 | 18,33 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | Alla antogs |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | 1,00 |
| VT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 277 | 18 |
| VT 2018 | 308 | 33 |
| HT 2018 | 313 | 34 |
| VT 2019 | 231 | 28 |
| HT 2019 | 259 | 33 |
| VT 2020 | 250 | 26 |
| VT 2021 | 221 | 20 |
| VT 2022 | 179 | 11 |
| VT 2023 | 175 | 24 |
| VT 2024 | 166 | 19 |
| VT 2025 | 164 | 21 |
| VT 2026 | 168 | 14 |
Om kursen
Knowledge Management handlar om hur kunskap skapas, sprids och används i en verksamhet. Alla organisationer och företag behöver personer med kunskaper inom detta område.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6. Eller: Engelska nivå 2.
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.
Fler kurser i Informatik/Data- och systemvetenskap vid Luleå tekniska universitet
Alla kurser i Informatik/Data- och systemvetenskap vid Luleå tekniska universitet
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod LTU-37151
LTU-37151 · nationell antagning
168 sökande, 14 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AM Lärosätets eget urval | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,46 | 18 | 17,55 | 21 | 34 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,13 | 3 | 18,33 | 4 | 14 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 11 | 0,90 | 13 | 11 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 25 |
Vanliga frågor om Knowledge Management
Vad krävdes för att komma in på Knowledge Management vid Luleå tekniska universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,55, HP 0,90 och BII 18,33. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Knowledge Management vid Luleå tekniska universitet?
VT 2026 sökte 168 personer, varav 14 i första hand. 40 antogs, alltså 4,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 176 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Knowledge Management vid Luleå tekniska universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,55 VT 2026 mot 18,75 VT 2025. Sökande: 168 mot 164.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor63 %(105)
- Män37 %(63)
- 24 år eller yngre13 %21
- 25–34 år46 %78
- 35 år eller äldre41 %69
Anmälningskod LTU-37151. Källa: UHR.