Energisystem och dess miljöpåverkan
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-18211
VT 2026urval 2 · UU-68211
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 200
- 20 i första hand
- Antagna
- 70
- urval 2
- Reserver
- 27
- Sökande per plats
- 2,9
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 189
- 18 i första hand
- Antagna
- 74
- urval 2
- Reserver
- 23
- Sökande per plats
- 2,6
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,24 | 16,7 | −0,54 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,70 | +0,05 |
| Betyg (BII) | 17,11 | 14,66 | −2,45 |
| Antagna totalt | 100 | 70 | −30 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2023 | 13,76 | 18,18 |
| VT 2024 | 15,83 | 16,30 |
| HT 2024 | 15,40 | 13,14 |
| VT 2025 | 16,41 | 18,24 |
| HT 2025 | 16,00 | 17,80 |
| VT 2026 | 16,72 | 16,80 |
| HT 2026 | 16,70 | 14,66 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | 0,80 |
| HT 2026 | 0,70 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2023 | 163 | 9 |
| VT 2024 | 186 | 9 |
| HT 2024 | 183 | 22 |
| VT 2025 | 181 | 13 |
| HT 2025 | 191 | 17 |
| VT 2026 | 189 | 18 |
| HT 2026 | 200 | 20 |
Om kursen
Kursen behandlar grundläggande energibegrepp inklusive elproduktion via både konventionella och förnybara energikällor. Kursen ger studenterna verktyg för att analysera energikällor utifrån deras miljömässiga, ekonomiska och sociala effekter. Miljöpåverkan som tas upp inkluderar klimatförändringar, luft- och vattenföroreningar och effekter på biologisk mångfald. Distanskursens upplägg: Kursen ges som nätbaserad utbildning.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Fler kurser i Energiteknik vid Uppsala universitet
- Hållbar energiomställningBI17,83HP0,70Sökande/plats2,9
- Vindkraft - grundkursBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,4
- Vindkraft - teknik och systemBI–HP–Sökande/plats1,2
- Vindkraft - planeringBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,7
- Energisäkerhet i lokala och globala energisystemBI–HP–Sökande/plats1,4
- Grundläggande vätgasteknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,9
- Vindkraft - teknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,0
- Vattenkraft - teknik och systemBI–HP–Sökande/plats1,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
UU-18211 · nationell antagning
200 sökande, 20 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,24 | 53 | 16,7 | 35 | 23 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,11 | 5 | 14,66 | 4 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 31 | 0,70 | 21 | 5 |
| KPEM Lärosätets eget urval | Alla antogs | 10 | Alla antogs | 9 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
UU-18202 · nationell antagning
182 sökande, 13 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 12,96 | 80 | 12,96 | 54 | 2 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 7 | Alla antogs | 4 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 26 | Alla antogs | 8 | 0 |
| KPEM Lärosätets eget urval | Alla antogs | 7 | Alla antogs | 4 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
VT 2026: 2 anmälningskoder
UU-68211 · nationell antagning
189 sökande, 18 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,6 | 64 | 16,72 | 36 | 15 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,8 | 7 | 16,8 | 5 | 6 |
| HP Högskoleprovet | 0,60 | 37 | 0,80 | 24 | 2 |
| KPEM Lärosätets eget urval | Alla antogs | 12 | Alla antogs | 8 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
UU-68202 · nationell antagning
162 sökande, 21 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 58 | Alla antogs | 30 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 4 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 25 | Alla antogs | 7 | 0 |
| KPEM Lärosätets eget urval | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 6 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | 999 | 10 | Alla antogs | 15 | 0 |
Vanliga frågor om Energisystem och dess miljöpåverkan
Vad krävdes för att komma in på Energisystem och dess miljöpåverkan vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,7, HP 0,70 och BII 14,66. VT 2026: BI 16,72, HP 0,80 och BII 16,8. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Energisystem och dess miljöpåverkan vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 200 personer, varav 20 i första hand. 70 antogs, alltså 2,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Energisystem och dess miljöpåverkan vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,7 HT 2026 mot 16 HT 2025. Sökande: 200 mot 191.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor55 %(109)
- Män45 %(91)
- 24 år eller yngre27 %54
- 25–34 år42 %84
- 35 år eller äldre31 %62
Anmälningskod UU-18211. Källa: UHR.