Hållbar energiomställning
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-18201
VT 2026urval 2 · UU-68203
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 232
- 11 i första hand
- Antagna
- 79
- urval 2
- Reserver
- 33
- Sökande per plats
- 2,9
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 234
- 15 i första hand
- Antagna
- 70
- urval 2
- Reserver
- 28
- Sökande per plats
- 3,3
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,83 | 17,83 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,70 | +0,05 |
| Betyg (BII) | 18,2 | 18,2 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 122 | 79 | −43 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2023 | 16,35 | 17,30 |
| VT 2024 | 19,01 | 16,46 |
| HT 2024 | 17,40 | 18,05 |
| VT 2025 | 18,96 | 19,11 |
| HT 2025 | 13,70 | 19,07 |
| VT 2026 | 18,55 | 19,85 |
| HT 2026 | 17,83 | 18,20 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | 0,75 |
| HT 2024 | 0,50 |
| VT 2025 | 0,85 |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | 0,30 |
| HT 2026 | 0,70 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2023 | 251 | 27 |
| VT 2024 | 252 | 23 |
| HT 2024 | 263 | 25 |
| VT 2025 | 276 | 18 |
| HT 2025 | 266 | 15 |
| VT 2026 | 234 | 15 |
| HT 2026 | 232 | 11 |
Om kursen
Kursen ger en översikt över komplexiteten i den energiomställning som samhället för närvarande står inför, inklusive utmaningar såväl som fördelar som denna omställning för med sig. Dessutom kommer kursen att behandla de grundläggande principerna för hållbarhet och hur detta är kopplat till energiomställningen. Distanskursens upplägg: Kursen ges som en nätbaserad utbildning.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Fler kurser i Energiteknik vid Uppsala universitet
- Energisystem och dess miljöpåverkanBI16,70HP0,70Sökande/plats2,9
- Vindkraft - grundkursBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,4
- Vindkraft - teknik och systemBI–HP–Sökande/plats1,2
- Vindkraft - planeringBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,7
- Energisäkerhet i lokala och globala energisystemBI–HP–Sökande/plats1,4
- Grundläggande vätgasteknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,9
- Vindkraft - teknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,0
- Vattenkraft - teknik och systemBI–HP–Sökande/plats1,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
UU-18201 · nationell antagning
232 sökande, 11 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,83 | 59 | 17,83 | 38 | 28 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,2 | 7 | 18,2 | 5 | 7 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 34 | 0,70 | 21 | 11 |
| KPEM Lärosätets eget urval | Alla antogs | 22 | Alla antogs | 15 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
UU-18203 · nationell antagning
102 sökande, 6 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 41 | Alla antogs | 28 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 14 | Alla antogs | 6 | 0 |
| KPEM Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Alla antogs | 11 | Alla antogs | 9 | 0 |
VT 2026: anmälningskod UU-68203
UU-68203 · nationell antagning
234 sökande, 15 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,39 | 56 | 18,55 | 30 | 16 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,35 | 5 | 19,85 | 1 | 4 |
| HP Högskoleprovet | 0,30 | 40 | 0,30 | 25 | 2 |
| KPEM Lärosätets eget urval | Alla antogs | 19 | Alla antogs | 14 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 11 |
Vanliga frågor om Hållbar energiomställning
Vad krävdes för att komma in på Hållbar energiomställning vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,83, HP 0,70 och BII 18,2. VT 2026: BI 18,55, HP 0,30 och BII 19,85. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Hållbar energiomställning vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 232 personer, varav 11 i första hand. 79 antogs, alltså 2,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Hållbar energiomställning vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,83 HT 2026 mot 13,7 HT 2025. Sökande: 232 mot 266.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor59 %(138)
- Män41 %(94)
- 24 år eller yngre38 %89
- 25–34 år35 %82
- 35 år eller äldre26 %61
Anmälningskod UU-18201. Källa: UHR.