Finansiering, kurspaket
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-31113
VT 2026urval 2 · SU-31009
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper APS (lärosätets eget urval), PGL (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 296 sökande hittills (120 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 448
- 165 i första hand
- Antagna
- 159
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 2,8
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 311
- 109 i första hand
- Antagna
- 95
- urval 2
- Reserver
- 29
- Sökande per plats
- 3,3
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| APS | 113 | Alla antogs | Ingen gräns |
| PGL | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 170 | 159 | −11 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
APS: lärosätets eget urval
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | APS |
|---|---|
| VT 2020 | 135 |
| HT 2020 | 105 |
| VT 2021 | 90 |
| HT 2021 | 111 |
| VT 2022 | 111 |
| HT 2022 | 105 |
| VT 2023 | 113 |
| HT 2023 | 45 |
| VT 2024 | 128 |
| HT 2024 | 102 |
| VT 2025 | 110 |
| HT 2025 | 90 |
| VT 2026 | 105 |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2020 | 174 | 68 |
| HT 2020 | 306 | 97 |
| VT 2021 | 244 | 81 |
| HT 2021 | 324 | 138 |
| VT 2022 | 250 | 74 |
| HT 2022 | 283 | 119 |
| VT 2023 | 236 | 90 |
| HT 2023 | 343 | 120 |
| VT 2024 | 219 | 96 |
| HT 2024 | 363 | 167 |
| VT 2025 | 296 | 115 |
| HT 2025 | 382 | 147 |
| VT 2026 | 311 | 109 |
| HT 2026 | 448 | 165 |
Om kursen
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Behörighet
- 45 högskolepoäng från Företagsekonomi I och Företagsekonomi II, inklusive 7.5 högskolepoäng finansiering, eller motsvarande kurser.
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Fler kurser i Företagsekonomi vid Stockholms universitet
- Företagsekonomi I, kurspaketBI18,01HP1,05Sökande/plats5,6
- Grundkurs i marknadsföringBI18,69HP1,10Sökande/plats10,0
- Grundkurs i finansieringBI20,32HP1,15Sökande/plats7,6
- Företagsekonomi II, kurspaketBI–HP–Sökande/plats2,2
- Grundkurs i redovisningBI18,96HP1,15Sökande/plats6,1
- Grundkurs i organisationBI18,01HP1,05Sökande/plats4,4
- Introduktion till studier i företagsekonomi, kurspaketBI19,03HP1,00Sökande/plats18,7
- Företagsekonomi III Finansiering, kurspaketBI–HP–Sökande/plats3,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-31113
SU-31113 · nationell antagning
448 sökande, 165 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 113 | 68 | Alla antogs | 82 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 1 | 0 |
| PGL Lärosätets eget urval | Alla antogs | 102 | Alla antogs | 76 | 0 |
VT 2026: anmälningskod SU-31009
SU-31009 · nationell antagning
311 sökande, 109 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 143 | 31 | 105 | 39 | 29 |
| PGL Lärosätets eget urval | Alla antogs | 69 | Alla antogs | 56 | 0 |
Vanliga frågor om Finansiering, kurspaket
Vad krävdes för att komma in på Finansiering, kurspaket vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (APS, PGL). VT 2026: APS 105 och alla behöriga antogs i urvalsgruppen PGL. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Finansiering, kurspaket vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 448 personer, varav 165 i första hand. 159 antogs, alltså 2,8 sökande per antagen. Till VT 2027 har 296 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor41 %(184)
- Män59 %(264)
- 24 år eller yngre67 %299
- 25–34 år27 %123
- 35 år eller äldre6 %26
Anmälningskod SU-31113. Källa: UHR.