Grundkurs i finansiering
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · SU-31011
Söktryck just nu, VT 2027: 986 sökande hittills (134 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 911
- 127 i första hand
- Antagna
- 120
- urval 2
- Reserver
- 319
- Sökande per plats
- 7,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,75 | 20,32 | −0,43 |
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,15 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 20,1 | 19,32 | −0,78 |
| Antagna totalt | 130 | 120 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2022 | 18,92 | 19,41 |
| VT 2023 | 18,40 | 19,79 |
| VT 2024 | 18,74 | 19,79 |
| VT 2025 | 19,80 | 19,31 |
| VT 2026 | 20,32 | 19,32 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2022 | 1,10 |
| VT 2023 | 0,85 |
| VT 2024 | 1,00 |
| VT 2025 | 1,15 |
| VT 2026 | 1,15 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2022 | 738 | 127 |
| VT 2023 | 613 | 117 |
| VT 2024 | 752 | 122 |
| VT 2025 | 781 | 139 |
| VT 2026 | 911 | 127 |
Om kursen
Kursen ges på engelska och behandlar grundläggande investeringsbedömning, enklare värdering av såväl företag som finansiella tillgångar som t ex aktier med hänsyn till värdet på pengar vid olika tidpunkter. Kursen täcker även teman kring hållbarhet inom finansiering. Denna kurs överlappar innehållsmässigt med Företagsekonomi I, kurspaket: Finansiering I.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Fler kurser i Företagsekonomi vid Stockholms universitet
- Företagsekonomi I, kurspaketBI18,01HP1,05Sökande/plats5,6
- Grundkurs i marknadsföringBI18,69HP1,10Sökande/plats10,0
- Företagsekonomi II, kurspaketBI–HP–Sökande/plats2,2
- Grundkurs i redovisningBI18,96HP1,15Sökande/plats6,1
- Grundkurs i organisationBI18,01HP1,05Sökande/plats4,4
- Introduktion till studier i företagsekonomi, kurspaketBI19,03HP1,00Sökande/plats18,7
- Finansiering, kurspaketBI–HP–Sökande/plats2,8
- Företagsekonomi III Finansiering, kurspaketBI–HP–Sökande/plats3,8
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod SU-31011
SU-31011 · nationell antagning
911 sökande, 127 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 225 | 26 | 225 | 24 | 262 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,75 | 51 | 20,32 | 47 | 218 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,1 | 10 | 19,32 | 9 | 95 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 43 | 1,15 | 40 | 177 |
Vanliga frågor om Grundkurs i finansiering
Vad krävdes för att komma in på Grundkurs i finansiering vid Stockholms universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,32, HP 1,15 och BII 19,32. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundkurs i finansiering vid Stockholms universitet?
VT 2026 sökte 911 personer, varav 127 i första hand. 120 antogs, alltså 7,6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 986 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Grundkurs i finansiering vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,32 VT 2026 mot 19,8 VT 2025. Sökande: 911 mot 781.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor49 %(442)
- Män51 %(469)
- 24 år eller yngre47 %424
- 25–34 år39 %355
- 35 år eller äldre14 %132
Anmälningskod SU-31011. Källa: UHR.