Grundkurs i redovisning
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · SU-31012
Söktryck just nu, VT 2027: 841 sökande hittills (140 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 734
- 141 i första hand
- Antagna
- 120
- urval 2
- Reserver
- 182
- Sökande per plats
- 6,1
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,05 | 18,96 | −1,09 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,15 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 19,72 | 18,06 | −1,66 |
| Antagna totalt | 130 | 120 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2022 | 17,15 | 17,50 |
| VT 2023 | 16,98 | 17,67 |
| VT 2024 | 17,46 | 18,04 |
| VT 2025 | 18,40 | 18,69 |
| VT 2026 | 18,96 | 18,06 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2022 | 0,90 |
| VT 2023 | 0,55 |
| VT 2024 | 0,75 |
| VT 2025 | 1,00 |
| VT 2026 | 1,15 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2022 | 629 | 102 |
| VT 2023 | 584 | 134 |
| VT 2024 | 569 | 135 |
| VT 2025 | 682 | 138 |
| VT 2026 | 734 | 141 |
Om kursen
I denna kurs går vi igenom följande moment: -Bokföringens grunder och bokslut; -Lagstiftning och normbildning av betydelse för företags redovisning; -Värdering av företags finansiella ställning samt bestämning av ett företags ekonomiska resultat; -Etiska aspekter på redovisningen; -Räkenskaps- och kassaflödesanalys. Kursen överlappar innehållsmässigt med Företagsekonomi I, kurspaket: Redovisning I, 7,5 hp
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Fler kurser i Företagsekonomi vid Stockholms universitet
- Företagsekonomi I, kurspaketBI18,01HP1,05Sökande/plats5,6
- Grundkurs i marknadsföringBI18,69HP1,10Sökande/plats10,0
- Grundkurs i finansieringBI20,32HP1,15Sökande/plats7,6
- Företagsekonomi II, kurspaketBI–HP–Sökande/plats2,2
- Grundkurs i organisationBI18,01HP1,05Sökande/plats4,4
- Introduktion till studier i företagsekonomi, kurspaketBI19,03HP1,00Sökande/plats18,7
- Finansiering, kurspaketBI–HP–Sökande/plats2,8
- Företagsekonomi III Finansiering, kurspaketBI–HP–Sökande/plats3,8
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod SU-31012
SU-31012 · nationell antagning
734 sökande, 141 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 225 | 26 | 225 | 24 | 139 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,05 | 49 | 18,96 | 45 | 116 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,72 | 11 | 18,06 | 10 | 77 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 43 | 1,15 | 40 | 104 |
Vanliga frågor om Grundkurs i redovisning
Vad krävdes för att komma in på Grundkurs i redovisning vid Stockholms universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,96, HP 1,15 och BII 18,06. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundkurs i redovisning vid Stockholms universitet?
VT 2026 sökte 734 personer, varav 141 i första hand. 120 antogs, alltså 6,1 sökande per antagen. Till VT 2027 har 841 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Grundkurs i redovisning vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,96 VT 2026 mot 18,4 VT 2025. Sökande: 734 mot 682.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor58 %(425)
- Män42 %(309)
- 24 år eller yngre40 %292
- 25–34 år35 %257
- 35 år eller äldre25 %185
Anmälningskod SU-31012. Källa: UHR.