Franska, allmän kurs i Frankrike
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-15248
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 472
- 183 i första hand
- Antagna
- 43
- urval 2
- Reserver
- 119
- Sökande per plats
- 11
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 22,19 | 21,67 | −0,52 |
| Högskoleprov (HP) | 1,55 | 1,40 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 22,34 | 21,85 | −0,49 |
| Antagna totalt | 50 | 43 | −7 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2014
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2014 | 20,40 | Inget urval |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2018 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2019 | 19,22 | Alla antogs |
| HT 2020 | 17,71 | Alla antogs |
| HT 2021 | 21,30 | 19,50 |
| HT 2022 | 21,88 | 22,10 |
| HT 2023 | 22,14 | 22,50 |
| HT 2024 | 21,92 | 21,68 |
| HT 2025 | 21,70 | 22,14 |
| HT 2026 | 21,67 | 21,85 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2014 | 0,75 |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | 0,65 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 1,15 |
| HT 2022 | 1,40 |
| HT 2023 | 1,40 |
| HT 2024 | 1,35 |
| HT 2025 | 1,40 |
| HT 2026 | 1,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2014 | 80 | 33 |
| HT 2015 | 73 | 28 |
| HT 2016 | 92 | 46 |
| HT 2017 | 99 | 26 |
| HT 2018 | 94 | 21 |
| HT 2019 | 169 | 62 |
| HT 2020 | 109 | 42 |
| HT 2021 | 218 | 82 |
| HT 2022 | 326 | 133 |
| HT 2023 | 345 | 144 |
| HT 2024 | 332 | 124 |
| HT 2025 | 386 | 151 |
| HT 2026 | 472 | 183 |
Om kursen
Vill du utveckla din franska i en omgivning där man talar språket? Då kan du välja Nice, den underbara staden vid Medelhavskusten, som erbjuder allt man kan tänka sig inom fransk kultur och historia. Du läser en termin franska på plats i Nice, men fördelen är att kursen hör till ett svenskt universitet, och ger svenska universitetspoäng och rätt till CSN. Kursen ger både språkfärdigheter och kunskaper om de fransktalande ländernas kultur, politik och sociala förhållanden.
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet Du behöver också: Franska 3 Eller: Franska för nybörjare på totalt 30 hp Eller: Franska fortsättning, nivå 1 Eller: motsvarande
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Fler kurser i Franska vid Linnéuniversitetet
- Franska för nybörjare i FrankrikeBI21,15HP1,35Sökande/plats7,5
- Franska, allmän kurs, grundkursBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,6
- Franska, allmän kursBI–HP–Sökande/plats11,7
- EU-kunskap på franskaBI–HP–Sökande/plats3,5
- Franska, kandidatkursBI–HP–Sökande/plats–
- Franska - inriktning mot undervisning och lärandeBI–HPAlla antogsSökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-15248
LNU-15248 · nationell antagning
472 sökande, 183 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGR Akademiska poäng, grundnivå | 165 | 17 | 165 | 14 | 40 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 22,19 | 16 | 21,67 | 14 | 106 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,34 | 1 | 21,85 | 1 | 6 |
| HP Högskoleprovet | 1,55 | 16 | 1,40 | 14 | 77 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 9 |
Vanliga frågor om Franska, allmän kurs i Frankrike
Vad krävdes för att komma in på Franska, allmän kurs i Frankrike vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,67, HP 1,40 och BII 21,85. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Franska, allmän kurs i Frankrike vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 472 personer, varav 183 i första hand. 43 antogs, alltså 11 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Franska, allmän kurs i Frankrike vid Linnéuniversitetet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 21,67 HT 2026 mot 21,7 HT 2025. Sökande: 472 mot 386.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor86 %(407)
- Män14 %(65)
- 24 år eller yngre74 %351
- 25–34 år22 %105
- 35 år eller äldre3 %16
Anmälningskod LNU-15248. Källa: UHR.