Vad krävdes för att komma in VT 2026?

VT 2026urval 2 · LNU-14439

BIGymnasiebetyg 21,15 av max 22,5 −0,55 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 1,35 av max 2 −0,10 mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 22,21 av max 22,5 +0,86 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 429 sökande hittills (188 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Konkurrens

Sökande VT 2026
413
181 i första hand
Antagna
55
urval 2
Reserver
102
Sökande per plats
7,5
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, VT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)21,721,15−0,55
Högskoleprov (HP)1,451,35−0,10
Betyg (BII)22,2122,21Oförändrad
Antagna totalt6055−5

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om kursen

Kursen genomförs i samarbete mellan Linnéuniversitetet och en partnersskola i Nice och studierna bedrivs på plats i Frankrike. Inga förkunskaper i franska krävs, eftersom kursen riktar sig till nybörjare. Kursen innehåller tre olika delkurser med varierande aktiviteter och övningar från olika medier (skriftliga, muntliga, film), både från läromedel och autentiskt material. Syftet är att utveckla de språkfärdigheter som är nödvändiga för att uppnå självständighet i ett kommunikationssammanhang.

Omfattning
30 högskolepoäng
Behörighet
Grundläggande behörighet.
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.

Fler kurser i Franska vid Linnéuniversitetet

Alla kurser i Franska vid Linnéuniversitetet

Alla urvalsgrupper

VT 2026: anmälningskod LNU-14439

LNU-14439 · nationell antagning

413 sökande, 181 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
APGR Akademiska poäng, grundnivå 165 20 165 18 45
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 21,7 19 21,15 18 96
BII Gymnasiebetyg med komplettering 22,21 1 22,21 1 14
HP Högskoleprovet 1,45 20 1,35 18 62
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2

Vanliga frågor om Franska för nybörjare i Frankrike

Vad krävdes för att komma in på Franska för nybörjare i Frankrike vid Linnéuniversitetet VT 2026?

VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,15, HP 1,35 och BII 22,21. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Franska för nybörjare i Frankrike vid Linnéuniversitetet?

VT 2026 sökte 413 personer, varav 181 i första hand. 55 antogs, alltså 7,5 sökande per antagen. Till VT 2027 har 429 sökt hittills.

Har antagningspoängen sjunkit för Franska för nybörjare i Frankrike vid Linnéuniversitetet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 21,15 VT 2026 mot 21,7 VT 2025. Sökande: 413 mot 310.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
  • Kvinnor84 %(348)
  • Män16 %(65)
  • 24 år eller yngre66 %273
  • 25–34 år28 %117
  • 35 år eller äldre6 %23

Anmälningskod LNU-14439. Källa: UHR.