Freds- och konfliktkunskap A
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-20508
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 632
- 52 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 97
- Sökande per plats
- 14
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,26 | 19,27 | −0,99 |
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,25 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 19,58 | 19,58 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 45 | 45 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | 17,49 | 19,37 |
| HT 2012 | 20,15 | 22,34 |
| HT 2013 | 19,80 | 18,70 |
| HT 2014 | 18,40 | 19,69 |
| HT 2015 | 17,80 | 16,72 |
| HT 2016 | 19,15 | 17,67 |
| HT 2017 | 17,29 | 14,72 |
| HT 2018 | 17,92 | 17,55 |
| HT 2019 | 18,05 | 18,70 |
| HT 2020 | 18,75 | 18,47 |
| HT 2021 | 18,82 | 19,73 |
| HT 2022 | 19,90 | 19,21 |
| HT 2023 | 18,39 | 18,40 |
| HT 2024 | 18,70 | 19,35 |
| HT 2025 | 19,38 | 21,88 |
| HT 2026 | 19,27 | 19,58 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 1,10 |
| HT 2013 | 1,00 |
| HT 2014 | 1,00 |
| HT 2015 | 1,00 |
| HT 2016 | 0,75 |
| HT 2017 | 0,95 |
| HT 2018 | 0,85 |
| HT 2019 | 0,90 |
| HT 2020 | 0,90 |
| HT 2021 | 1,05 |
| HT 2022 | 1,25 |
| HT 2023 | 1,00 |
| HT 2024 | 1,05 |
| HT 2025 | 1,15 |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 473 | 75 |
| HT 2009 | 628 | 108 |
| HT 2010 | 505 | 78 |
| HT 2011 | 477 | 57 |
| HT 2012 | 548 | 69 |
| HT 2013 | 562 | 52 |
| HT 2014 | 545 | 62 |
| HT 2015 | 575 | 48 |
| HT 2016 | 494 | 56 |
| HT 2017 | 492 | 37 |
| HT 2018 | 431 | 48 |
| HT 2019 | 459 | 56 |
| HT 2020 | 498 | 53 |
| HT 2021 | 474 | 55 |
| HT 2022 | 506 | 65 |
| HT 2023 | 392 | 54 |
| HT 2024 | 414 | 37 |
| HT 2025 | 598 | 65 |
| HT 2026 | 632 | 52 |
Om kursen
Kursen ger kunskap om freds- och konfliktforskningens centrala frågeställningar och begrepp, samt om centrala forskningsresultat rörande väpnade konflikters uppkomst, utveckling och lösning. Kursen syftar vidare till att öva förmågan att självständigt genomföra en konfliktanalys. Kursen består av fyra moment om vardera 7,5 hp. All undervisning sker på engelska.
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Fler kurser i Freds- och utvecklingsstudier vid Uppsala universitet
- Freds- och konfliktkunskap A IBI19,55HP1,05Sökande/plats8,0
- Freds- och konfliktkunskap A IIBI19,06HP0,90Sökande/plats5,3
- Utvecklingsstudier ABI19,58HP1,15Sökande/plats–
- Freds- och konfliktkunskap BBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,2
- Utvecklingsstudier BBI19,53HP–Sökande/plats2,2
- Krig och fred på filmBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,0
- Krig och utvecklingBI–HP–Sökande/plats2,9
- Kärnvapen och nedrustningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,9
Alla kurser i Freds- och utvecklingsstudier vid Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-20508
UU-20508 · nationell antagning
632 sökande, 52 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,26 | 21 | 19,27 | 21 | 83 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,58 | 2 | 19,58 | 2 | 13 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 15 | 1,25 | 16 | 63 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PDSV Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PEKT1 Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PHAR Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PHEN Lärosätets eget urval | 45 | 2 | 45 | 2 | 3 |
| PHHI Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PHKS Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| PHLV Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| PHSE Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PMA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PMJK Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| PPOL Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| PSAM Lärosätets eget urval | 38 | 1 | 38 | 1 | 1 |
| PSPL Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Freds- och konfliktkunskap A
Vad krävdes för att komma in på Freds- och konfliktkunskap A vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,27, HP 1,25 och BII 19,58. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Freds- och konfliktkunskap A vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 632 personer, varav 52 i första hand. 45 antogs, alltså 14 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Freds- och konfliktkunskap A vid Uppsala universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,27 HT 2026 mot 19,38 HT 2025. Sökande: 632 mot 598.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor63 %(395)
- Män37 %(237)
- 24 år eller yngre79 %498
- 25–34 år19 %117
- 35 år eller äldre3 %17
Anmälningskod UU-20508. Källa: UHR.