Freds- och konfliktkunskap A II
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · UU-70512
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 533
- 103 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 140
- Sökande per plats
- 5,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,78 | 19,06 | −1,72 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 0,90 | −0,25 |
| Betyg (BII) | 20,1 | 19,48 | −0,62 |
| Antagna totalt | 100 | 100 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2019 | 18,33 | 18,75 |
| VT 2020 | 18,28 | 18,50 |
| VT 2021 | 18,00 | 18,20 |
| VT 2022 | 17,14 | 17,58 |
| VT 2023 | 18,13 | 17,97 |
| VT 2024 | 18,50 | 18,26 |
| VT 2025 | 19,13 | 18,10 |
| VT 2026 | 19,06 | 19,48 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2018 | Alla antogs |
| VT 2019 | 0,55 |
| VT 2020 | 0,65 |
| VT 2021 | 0,45 |
| VT 2022 | 0,70 |
| VT 2023 | 0,75 |
| VT 2024 | 0,95 |
| VT 2025 | 0,90 |
| VT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2018 | 138 | 34 |
| VT 2019 | 432 | 96 |
| VT 2020 | 398 | 95 |
| VT 2021 | 404 | 84 |
| VT 2022 | 444 | 94 |
| VT 2023 | 433 | 112 |
| VT 2024 | 406 | 109 |
| VT 2025 | 497 | 127 |
| VT 2026 | 533 | 103 |
Om kursen
Denna kurs fokuserar på olika säkerhetsbegrepp, som till exempel militära och icke-militära säkerhetshot. Stor vikt läggs vid olika teoretiska perspektiv och hur de kan förklara aktörers säkerhetspolicy. För att träna förmågan att analysera konfliktutvecklingen inom en region, ett land eller mellan två länder, avslutas kursen med att du skriver en scenarioanalys baserad på de teorier och begrepp som diskuterats under Freds- och konfliktvetenskap A I och A Il.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Fler kurser i Freds- och utvecklingsstudier vid Uppsala universitet
- Freds- och konfliktkunskap A IBI19,55HP1,05Sökande/plats8,0
- Freds- och konfliktkunskap ABI19,27HP1,25Sökande/plats14,0
- Utvecklingsstudier ABI19,58HP1,15Sökande/plats–
- Freds- och konfliktkunskap BBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,2
- Utvecklingsstudier BBI19,53HP–Sökande/plats2,2
- Krig och fred på filmBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,0
- Krig och utvecklingBI–HP–Sökande/plats2,9
- Kärnvapen och nedrustningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,9
Alla kurser i Freds- och utvecklingsstudier vid Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod UU-70512
UU-70512 · nationell antagning
533 sökande, 103 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,78 | 49 | 19,06 | 50 | 120 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,1 | 6 | 19,48 | 7 | 38 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 38 | 0,90 | 39 | 44 |
| KPEM Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
| PEKT5 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| PMA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PMJK Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| PPOL Lärosätets eget urval | 120 | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Freds- och konfliktkunskap A II
Vad krävdes för att komma in på Freds- och konfliktkunskap A II vid Uppsala universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,06, HP 0,90 och BII 19,48. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Freds- och konfliktkunskap A II vid Uppsala universitet?
VT 2026 sökte 533 personer, varav 103 i första hand. 100 antogs, alltså 5,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Freds- och konfliktkunskap A II vid Uppsala universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,06 VT 2026 mot 19,13 VT 2025. Sökande: 533 mot 497.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor66 %(353)
- Män34 %(180)
- 24 år eller yngre43 %228
- 25–34 år35 %188
- 35 år eller äldre22 %117
Anmälningskod UU-70512. Källa: UHR.