Utvecklingsstudier A
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-24017
VT 2026urval 2 · UU-74017
Söktryck just nu, VT 2027: 285 sökande hittills (49 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 243
- 8 i första hand
- Antagna
- 9
- urval 2
- Reserver
- 37
- Sökande per plats
- 27
- Bara 9 platser, svår att jämföra
- Sökande VT 2026
- 237
- 27 i första hand
- Antagna
- 31
- urval 2
- Reserver
- 9
- Sökande per plats
- 7,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,16 | 19,58 | −0,58 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 1,15 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,54 | 20,54 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 15 | 9 | −6 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 16,21 | 15,56 |
| VT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2012 | 20,65 | Inget urval |
| HT 2012 | 18,37 | 19,40 |
| VT 2013 | 20,00 | Inget urval |
| HT 2013 | 19,20 | Inget urval |
| VT 2014 | 19,77 | 21,40 |
| HT 2014 | 18,10 | 16,95 |
| VT 2015 | 22,00 | 22,50 |
| HT 2015 | 19,30 | 16,70 |
| VT 2016 | 20,70 | 17,55 |
| HT 2016 | 19,24 | 18,35 |
| VT 2017 | 19,74 | 21,60 |
| HT 2017 | 18,70 | 19,85 |
| VT 2018 | 18,42 | 11,85 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2019 | 17,66 | 17,08 |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2021 | 21,25 | Inget urval |
| HT 2021 | 18,42 | 14,41 |
| VT 2022 | 20,00 | Inget urval |
| HT 2022 | Alla antogs | Inget urval |
| VT 2023 | 20,89 | Inget urval |
| HT 2023 | 15,67 | 16,65 |
| VT 2024 | 19,32 | 19,74 |
| HT 2024 | 18,70 | Alla antogs |
| VT 2025 | 21,12 | 21,63 |
| HT 2025 | 19,43 | 19,35 |
| VT 2026 | 17,28 | 17,07 |
| HT 2026 | 19,58 | 20,54 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | Alla antogs |
| HT 2008 | Alla antogs |
| VT 2009 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| VT 2010 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| VT 2011 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| VT 2012 | 1,50 |
| HT 2012 | 0,80 |
| VT 2013 | 1,00 |
| HT 2013 | 0,95 |
| VT 2014 | 1,05 |
| HT 2014 | 0,80 |
| VT 2015 | 1,40 |
| HT 2015 | 1,15 |
| VT 2016 | 1,35 |
| HT 2016 | 1,05 |
| VT 2017 | 1,30 |
| HT 2017 | 0,70 |
| VT 2018 | 1,10 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| VT 2019 | 0,95 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | 1,25 |
| HT 2021 | 0,95 |
| VT 2022 | 1,20 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | 1,10 |
| HT 2023 | 0,70 |
| VT 2024 | 1,05 |
| HT 2024 | 0,85 |
| VT 2025 | 1,30 |
| HT 2025 | 1,10 |
| VT 2026 | 0,75 |
| HT 2026 | 1,15 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 246 | 50 |
| VT 2009 | 262 | 59 |
| HT 2009 | 279 | 41 |
| VT 2010 | 294 | 49 |
| HT 2010 | 240 | 35 |
| VT 2011 | 227 | 54 |
| HT 2011 | 245 | 27 |
| VT 2012 | 262 | 75 |
| HT 2012 | 246 | 23 |
| VT 2013 | 328 | 116 |
| HT 2013 | 294 | 25 |
| VT 2014 | 378 | 99 |
| HT 2014 | 324 | 25 |
| VT 2015 | 440 | 117 |
| HT 2015 | 264 | 25 |
| VT 2016 | 308 | 86 |
| HT 2016 | 205 | 8 |
| VT 2017 | 270 | 90 |
| HT 2017 | 199 | 11 |
| VT 2018 | 282 | 107 |
| HT 2018 | 174 | 21 |
| VT 2019 | 281 | 104 |
| HT 2019 | 201 | 16 |
| VT 2020 | 175 | 36 |
| HT 2020 | 189 | 23 |
| VT 2021 | 210 | 44 |
| HT 2021 | 184 | 24 |
| VT 2022 | 193 | 44 |
| HT 2022 | 168 | 24 |
| VT 2023 | 182 | 33 |
| HT 2023 | 166 | 13 |
| VT 2024 | 194 | 35 |
| HT 2024 | 185 | 15 |
| VT 2025 | 214 | 48 |
| HT 2025 | 220 | 17 |
| VT 2026 | 237 | 27 |
| HT 2026 | 243 | 8 |
Om kursen
En utbildning i ämnet utvecklingsstudier syftar till att öka förståelsen för politisk, ekonomisk och social utveckling i ett globalt perspektiv. Vid Uppsala universitet ges utvecklingsstudier vid statsvetenskapliga institutionen, vilket ger ämnet en tydlig statsvetenskaplig profil med fokus på utvecklingspolitik, styrning och policyanalys. På detta sätt svarar kurser i utvecklingsstudier mot en allt högre efterfrågan på statsvetenskaplig kompetens på den internationella arbetsmarknaden.
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a2, Engelska 6. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Fler kurser i Freds- och utvecklingsstudier vid Uppsala universitet
- Freds- och konfliktkunskap A IBI19,55HP1,05Sökande/plats8,0
- Freds- och konfliktkunskap ABI19,27HP1,25Sökande/plats14,0
- Freds- och konfliktkunskap A IIBI19,06HP0,90Sökande/plats5,3
- Freds- och konfliktkunskap BBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,2
- Utvecklingsstudier BBI19,53HP–Sökande/plats2,2
- Krig och fred på filmBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,0
- Krig och utvecklingBI–HP–Sökande/plats2,9
- Kärnvapen och nedrustningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,9
Alla kurser i Freds- och utvecklingsstudier vid Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-24017
UU-24017 · nationell antagning
243 sökande, 8 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,16 | 7 | 19,58 | 4 | 30 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,54 | 1 | 20,54 | 1 | 6 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 6 | 1,15 | 3 | 21 |
| PDSV Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PHEN Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| PHKS Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PHRE Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PHSE Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PMA Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PMJK Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PSAM Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PSPL Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
VT 2026: anmälningskod UU-74017
UU-74017 · nationell antagning
237 sökande, 27 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,64 | 15 | 17,28 | 15 | 5 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,02 | 1 | 17,07 | 2 | 3 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 11 | 0,75 | 11 | 2 |
| PHEN Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PHHI Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| PHK1 Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PMJK Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PPOL Lärosätets eget urval | 29 | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| PSAM Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| PSPL Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Utvecklingsstudier A
Vad krävdes för att komma in på Utvecklingsstudier A vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,58, HP 1,15 och BII 20,54. VT 2026: BI 17,28, HP 0,75 och BII 17,07. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Utvecklingsstudier A vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 243 personer, varav 8 i första hand. 9 antogs, alltså 27 sökande per antagen. Till VT 2027 har 285 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Utvecklingsstudier A vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,58 HT 2026 mot 19,43 HT 2025. Sökande: 243 mot 220.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor69 %(167)
- Män31 %(76)
- 24 år eller yngre79 %192
- 25–34 år20 %49
- 35 år eller äldre1 %2
Anmälningskod UU-24017. Källa: UHR.