Grafisk design och Media A
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-10004
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå. Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 115
- 34 i första hand
- Antagna
- 22
- urval 2
- Reserver
- 3
- Sökande per plats
- 5,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,47 | 13,3 | −5,17 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | Ingen antogs | Ingen antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 24 | 22 | −2 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2013
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2013 | 16,60 | 20,57 |
| HT 2014 | 17,80 | 19,36 |
| HT 2015 | 17,75 | 14,06 |
| HT 2016 | 18,61 | 19,23 |
| HT 2017 | 16,63 | 18,59 |
| HT 2018 | 15,55 | 19,27 |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 19,10 | 16,00 |
| HT 2021 | 17,07 | Inget urval |
| HT 2022 | 18,49 | 15,46 |
| HT 2023 | 18,66 | Inget urval |
| HT 2024 | 18,64 | 15,69 |
| HT 2025 | 18,33 | Inget urval |
| HT 2026 | 13,30 | Inget urval |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2013 | 0,80 |
| HT 2014 | 0,95 |
| HT 2015 | 0,85 |
| HT 2016 | 0,85 |
| HT 2017 | 0,90 |
| HT 2018 | 0,75 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,60 |
| HT 2021 | 0,65 |
| HT 2022 | 0,75 |
| HT 2023 | 0,75 |
| HT 2024 | 0,60 |
| HT 2025 | 0,45 |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2013 | 219 | 34 |
| HT 2014 | 232 | 42 |
| HT 2015 | 222 | 46 |
| HT 2016 | 221 | 55 |
| HT 2017 | 245 | 47 |
| HT 2018 | 212 | 41 |
| HT 2019 | 133 | 28 |
| HT 2020 | 199 | 46 |
| HT 2021 | 196 | 45 |
| HT 2022 | 164 | 45 |
| HT 2023 | 152 | 36 |
| HT 2024 | 160 | 39 |
| HT 2025 | 154 | 48 |
| HT 2026 | 115 | 34 |
Om kursen
Detta är kursen för dig som vill arbeta med fotografi, rörlig bild och visuell kommunikation! Kursen syftar till att skapa förutsättningar för den studerande att utveckla grundläggande kunskaper i att kommunicera genom bild och text i olika medier. Kursen syftar även till att skapa förutsättningar för den studerande att utveckla kunskaper via medieteorier och egna projekt, samt att genom analys och visualisering, förstå, planera och kritiskt granska texter i ett vidgat textbegrepp.
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Fler kurser i Utbildningsvetenskap praktisk-estetiska vid Umeå universitet
- Mönsterkonstruktion och modellskapandeBI19,63HP0,70Sökande/plats5,6
- Musikproduktion 1BI18,84HP0,70Sökande/plats8,0
- Musikskapande till Film, Dataspel och TeaterBI18,32HP0,60Sökande/plats4,1
- Slöjd 1, textilBI14,00HPAlla antogsSökande/plats2,8
- Arrangering, komposition och musikteori 1BI18,30HPAlla antogsSökande/plats3,7
- Musikskapande till Film, Dataspel och TeaterBI15,36HPAlla antogsSökande/plats2,6
- Design & kläder ABIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,4
- Bild 1BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,2
Alla kurser i Utbildningsvetenskap praktisk-estetiska vid Umeå universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-10004
UMU-10004 · nationell antagning
115 sökande, 34 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,47 | 8 | 13,3 | 11 | 2 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 8 | Alla antogs | 7 | 0 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 8 | Alla antogs | 4 | 0 |
Vanliga frågor om Grafisk design och Media A
Vad krävdes för att komma in på Grafisk design och Media A vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,3, alla behöriga antogs i HP och ingen antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grafisk design och Media A vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 115 personer, varav 34 i första hand. 22 antogs, alltså 5,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Grafisk design och Media A vid Umeå universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 13,3 HT 2026 mot 18,33 HT 2025. Sökande: 115 mot 154.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor74 %(85)
- Män26 %(30)
- 24 år eller yngre63 %73
- 25–34 år29 %33
- 35 år eller äldre8 %9
Anmälningskod UMU-10004. Källa: UHR.