Musikskapande till Film, Dataspel och Teater
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · UMU-10226
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 100
- 19 i första hand
- Antagna
- 38
- urval 2
- Reserver
- 43
- Sökande per plats
- 2,6
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,2 | 15,36 | −3,84 |
| Högskoleprov (HP) | 0,60 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 20,9 | 17,41 | −3,49 |
| Antagna totalt | 40 | 38 | −2 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | 21,70 | 21,66 |
| VT 2018 | 21,00 | 19,85 |
| HT 2018 | 20,75 | 20,67 |
| VT 2019 | 18,40 | 17,10 |
| HT 2019 | 20,05 | 19,90 |
| VT 2020 | 19,60 | 21,56 |
| HT 2020 | 20,16 | 18,50 |
| HT 2021 | 18,80 | 19,98 |
| VT 2022 | 19,40 | 21,66 |
| HT 2022 | 20,24 | 21,66 |
| VT 2023 | 20,39 | 20,24 |
| HT 2023 | 19,40 | 22,17 |
| VT 2024 | 19,40 | 17,90 |
| HT 2024 | 19,72 | 20,70 |
| HT 2025 | 18,38 | 18,47 |
| VT 2026 | 15,36 | 17,41 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | 1,25 |
| VT 2018 | 1,35 |
| HT 2018 | 1,25 |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | 1,35 |
| VT 2020 | 1,05 |
| HT 2020 | 0,90 |
| HT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | 0,90 |
| HT 2022 | 1,00 |
| VT 2023 | 1,15 |
| HT 2023 | 0,65 |
| VT 2024 | 0,90 |
| HT 2024 | 0,90 |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 257 | 36 |
| VT 2018 | 193 | 55 |
| HT 2018 | 224 | 40 |
| VT 2019 | 188 | 40 |
| HT 2019 | 254 | 52 |
| VT 2020 | 174 | 32 |
| HT 2020 | 291 | 38 |
| HT 2021 | 251 | 59 |
| VT 2022 | 176 | 32 |
| HT 2022 | 213 | 35 |
| VT 2023 | 177 | 36 |
| HT 2023 | 152 | 24 |
| VT 2024 | 150 | 24 |
| HT 2024 | 208 | 39 |
| HT 2025 | 138 | 22 |
| VT 2026 | 100 | 19 |
Om kursen
Vill du komponera musik till film, dataspel eller teater? Du kommer att studera musik som ett dramaturgiskt verktyg genom analyser av musikexempel och praktiska övningar. Grundläggande musikteori behandlas med fokus på dess dramaturgiska effekter. Kursen fokuserar på de konstnärliga valen som görs vid skapande av musik som i samverkan med andra konstformer bildar ett gemensamt uttryck.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Fler kurser i Utbildningsvetenskap praktisk-estetiska vid Umeå universitet
- Musikskapande till Film, Dataspel och TeaterBI18,32HP0,60Sökande/plats4,1
- Mönsterkonstruktion och modellskapandeBI19,63HP0,70Sökande/plats5,6
- Musikproduktion 1BI18,84HP0,70Sökande/plats8,0
- Grafisk design och Media ABI13,30HPAlla antogsSökande/plats5,2
- Slöjd 1, textilBI14,00HPAlla antogsSökande/plats2,8
- Arrangering, komposition och musikteori 1BI18,30HPAlla antogsSökande/plats3,7
- Design & kläder ABIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,4
- Bild 1BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,2
Alla kurser i Utbildningsvetenskap praktisk-estetiska vid Umeå universitet
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod UMU-10226
UMU-10226 · nationell antagning
100 sökande, 19 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,2 | 12 | 15,36 | 11 | 6 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,9 | 2 | 17,41 | 2 | 2 |
| HP Högskoleprovet | 0,60 | 13 | Alla antogs | 12 | 0 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 13 | 121 | 13 | 5 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 35 |
Vanliga frågor om Musikskapande till Film, Dataspel och Teater
Vad krävdes för att komma in på Musikskapande till Film, Dataspel och Teater vid Umeå universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,36, alla behöriga antogs i HP och BII 17,41. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Musikskapande till Film, Dataspel och Teater vid Umeå universitet?
VT 2026 sökte 100 personer, varav 19 i första hand. 38 antogs, alltså 2,6 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor38 %(38)
- Män62 %(62)
- 24 år eller yngre33 %33
- 25–34 år31 %31
- 35 år eller äldre36 %36
Anmälningskod UMU-10226. Källa: UHR.