Mönsterkonstruktion och modellskapande
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-1000C
Söktryck just nu, VT 2027: 149 sökande hittills (61 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 146
- 41 i första hand
- Antagna
- 26
- urval 2
- Reserver
- 56
- Sökande per plats
- 5,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,58 | 19,63 | −0,95 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,70 | −0,30 |
| Betyg (BII) | 22,5 | 21,5 | −1 |
| Antagna totalt | 30 | 26 | −4 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | 18,29 | 19,08 |
| HT 2018 | 19,13 | 19,53 |
| HT 2019 | 19,20 | 18,13 |
| HT 2020 | 16,81 | 18,10 |
| HT 2021 | 18,75 | 22,09 |
| HT 2022 | 16,40 | Alla antogs |
| HT 2023 | 18,55 | 20,70 |
| HT 2024 | 19,50 | 21,50 |
| VT 2025 | 13,83 | Alla antogs |
| HT 2025 | 18,75 | 19,88 |
| HT 2026 | 19,63 | 21,50 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | 0,40 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,50 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,75 |
| HT 2026 | 0,70 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 136 | 42 |
| HT 2018 | 123 | 32 |
| HT 2019 | 110 | 29 |
| HT 2020 | 124 | 32 |
| HT 2021 | 162 | 32 |
| HT 2022 | 105 | 21 |
| HT 2023 | 96 | 21 |
| HT 2024 | 129 | 27 |
| VT 2025 | 51 | 18 |
| HT 2025 | 120 | 21 |
| HT 2026 | 146 | 41 |
Om kursen
Kursen ger en teoretisk och praktisk introduktion i mönsterkonstruktion. De studerande får utveckla kunskaper i att göra mönster till plagg med personlig utformning. Ett utforskande arbetssätt används, där de studerande söker egna uttryckssätt och inspirationskällor. Studenterna ges möjlighet att experimentera och prova olika metoder för mönsterformning. Viss sömnadsvana underlättar för att kunna tillgodogöra sig kursen.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Fler kurser i Utbildningsvetenskap praktisk-estetiska vid Umeå universitet
- Musikproduktion 1BI18,84HP0,70Sökande/plats8,0
- Musikskapande till Film, Dataspel och TeaterBI18,32HP0,60Sökande/plats4,1
- Grafisk design och Media ABI13,30HPAlla antogsSökande/plats5,2
- Slöjd 1, textilBI14,00HPAlla antogsSökande/plats2,8
- Arrangering, komposition och musikteori 1BI18,30HPAlla antogsSökande/plats3,7
- Musikskapande till Film, Dataspel och TeaterBI15,36HPAlla antogsSökande/plats2,6
- Design & kläder ABIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,4
- Bild 1BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,2
Alla kurser i Utbildningsvetenskap praktisk-estetiska vid Umeå universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-1000C
UMU-1000C · nationell antagning
146 sökande, 41 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,58 | 9 | 19,63 | 8 | 51 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,5 | 1 | 21,5 | 1 | 4 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 10 | 0,70 | 9 | 3 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 10 | 165 | 8 | 35 |
Vanliga frågor om Mönsterkonstruktion och modellskapande
Vad krävdes för att komma in på Mönsterkonstruktion och modellskapande vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,63, HP 0,70 och BII 21,5. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Mönsterkonstruktion och modellskapande vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 146 personer, varav 41 i första hand. 26 antogs, alltså 5,6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 149 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Mönsterkonstruktion och modellskapande vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,63 HT 2026 mot 18,75 HT 2025. Sökande: 146 mot 120.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor93 %(136)
- Män7 %(10)
- 24 år eller yngre31 %45
- 25–34 år30 %44
- 35 år eller äldre39 %57
Anmälningskod UMU-1000C. Källa: UHR.