Grundkurs i programmering
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-T1011
VT 2026urval 2 · LU-T2013
Söktryck just nu, VT 2027: 249 sökande hittills (33 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 263
- 36 i första hand
- Antagna
- 85
- urval 2
- Reserver
- 25
- Sökande per plats
- 3,1
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 269
- 42 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 71
- Sökande per plats
- 4,9
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,63 | 17,96 | −2,67 |
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,00 | −0,30 |
| Betyg (BII) | 19,41 | 19,41 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 100 | 85 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2024 | 20,47 | 20,94 |
| HT 2024 | 20,68 | 20,28 |
| VT 2025 | 20,00 | 19,22 |
| HT 2025 | 20,42 | 19,90 |
| VT 2026 | 20,83 | 21,77 |
| HT 2026 | 17,96 | 19,41 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2024 | 1,30 |
| HT 2024 | 1,15 |
| VT 2025 | 1,25 |
| HT 2025 | 1,20 |
| VT 2026 | 1,25 |
| HT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2024 | 385 | 73 |
| HT 2024 | 366 | 51 |
| VT 2025 | 333 | 55 |
| HT 2025 | 344 | 30 |
| VT 2026 | 269 | 42 |
| HT 2026 | 263 | 36 |
Om kursen
Vill du lära dig grunderna i programmering? I den här kursen får du en introduktion till programmering som ett verktyg för problemlösning - helt utan krav på tidigare erfarenhet. Kursen ger dig en introduktion till programmering och visar hur kod kan användas för att lösa problem inom olika tillämpningsområden. Du lär dig grundläggande programmeringsfärdigheter med fokus på problemlösning och stegvis utveckling.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Fler kurser i Datateknik vid Lunds universitet
- Programmering i Python: grundläggande och förberedande kursBI21,88HP1,30Sökande/plats8,3
- Programmering i Python: grundläggande och förberedande kursBI20,60HP0,85Sökande/plats5,6
- Hållbar AI? Sociala och miljömässiga effekter av artificiell intelligensBI20,34HP1,05Sökande/plats4,8
- En Introduktion till InformationssäkerhetBI22,00HP1,25Sökande/plats6,9
- Artificiell intelligensBI–HP–Sökande/plats–
- Programmeringsteknik - fördjupningskursBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,9
- Programmeringsteknik - fördjupningskursBI20,00HP1,40Sökande/plats3,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-T1011
LU-T1011 · nationell antagning
263 sökande, 36 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,63 | 30 | 17,96 | 26 | 22 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,41 | 3 | 19,41 | 2 | 6 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 34 | 1,00 | 29 | 10 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 32 | 132 | 27 | 8 |
VT 2026: anmälningskod LU-T2013
LU-T2013 · nationell antagning
269 sökande, 42 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,09 | 20 | 20,83 | 16 | 65 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,77 | 2 | 21,77 | 2 | 12 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 23 | 1,25 | 19 | 41 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 22 | 165 | 17 | 35 |
Vanliga frågor om Grundkurs i programmering
Vad krävdes för att komma in på Grundkurs i programmering vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,96, HP 1,00 och BII 19,41. VT 2026: BI 20,83, HP 1,25 och BII 21,77. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundkurs i programmering vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 263 personer, varav 36 i första hand. 85 antogs, alltså 3,1 sökande per antagen. Till VT 2027 har 249 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Grundkurs i programmering vid Lunds universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,96 HT 2026 mot 20,42 HT 2025. Sökande: 263 mot 344.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor46 %(122)
- Män54 %(141)
- 24 år eller yngre72 %189
- 25–34 år19 %51
- 35 år eller äldre9 %23
Anmälningskod LU-T1011. Källa: UHR.