Programmering i Python: grundläggande och förberedande kurs
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · LU-T2014
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 787
- 150 i första hand
- Antagna
- 95
- urval 2
- Reserver
- 324
- Sökande per plats
- 8,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 22,08 | 21,88 | −0,2 |
| Högskoleprov (HP) | 1,35 | 1,30 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 21,81 | 21,77 | −0,04 |
| Antagna totalt | 105 | 95 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2024 | 22,19 | 21,72 |
| HT 2024 | 21,99 | 22,28 |
| VT 2025 | 21,72 | 21,93 |
| HT 2025 | 21,70 | 21,30 |
| VT 2026 | 21,88 | 21,77 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2024 | 1,45 |
| HT 2024 | 1,30 |
| VT 2025 | 1,25 |
| HT 2025 | 1,20 |
| VT 2026 | 1,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2024 | 1 393 | 528 |
| HT 2024 | 1 103 | 283 |
| VT 2025 | 848 | 205 |
| HT 2025 | 866 | 184 |
| VT 2026 | 787 | 150 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Ortsoberoende · Distans · 50 % · Du tittar på den här | 21,88 | 1,30 | 8,3 | 787 |
| Lunds universitet Lund · Distans · 50 % · HT 2026 | 20,60 | 0,85 | 5,6 | 587 |
| Luleå tekniska universitet Ortsoberoende · Distans · 33 % | 18,13 | 0,75 | 4,8 | 727 |
Om kursen
Vill du lära dig programmering från grunden? I den här nätbaserade kursen får du en tydlig och praktisk introduktion till Python - ett språk som används inom teknik, naturvetenskap och AI. Ett första steg mot vidare studier. Kursen ger dig en tydlig och grundläggande introduktion till vad programmering är och hur datorprogram byggs upp. Den riktar sig till nybörjare som vill förstå hur man kan lösa problem med hjälp av kod.
- Omfattning
- 5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Fler kurser i Datateknik vid Lunds universitet
- Programmering i Python: grundläggande och förberedande kursBI20,60HP0,85Sökande/plats5,6
- Grundkurs i programmeringBI17,96HP1,00Sökande/plats3,1
- Hållbar AI? Sociala och miljömässiga effekter av artificiell intelligensBI20,34HP1,05Sökande/plats4,8
- En Introduktion till InformationssäkerhetBI22,00HP1,25Sökande/plats6,9
- Artificiell intelligensBI–HP–Sökande/plats–
- Programmeringsteknik - fördjupningskursBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,9
- Programmeringsteknik - fördjupningskursBI20,00HP1,40Sökande/plats3,6
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod LU-T2014
LU-T2014 · nationell antagning
787 sökande, 150 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 22,08 | 31 | 21,88 | 27 | 268 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,81 | 4 | 21,77 | 4 | 74 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 36 | 1,30 | 32 | 78 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 33 | 165 | 31 | 287 |
Vanliga frågor om Programmering i Python: grundläggande och förberedande kurs
Vad krävdes för att komma in på Programmering i Python: grundläggande och förberedande kurs vid Lunds universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,88, HP 1,30 och BII 21,77. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Programmering i Python: grundläggande och förberedande kurs vid Lunds universitet?
VT 2026 sökte 787 personer, varav 150 i första hand. 95 antogs, alltså 8,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Programmering i Python: grundläggande och förberedande kurs vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,88 VT 2026 mot 21,72 VT 2025. Sökande: 787 mot 848.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Programmering i Python: grundläggande och förberedande kurs mer?
Samma kurs finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte VT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor45 %(354)
- Män55 %(433)
- 24 år eller yngre27 %210
- 25–34 år39 %304
- 35 år eller äldre35 %273
Anmälningskod LU-T2014. Källa: UHR.