Programmering i Python: grundläggande och förberedande kurs
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LTU-17042
VT 2026urval 2 · LTU-37088
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 541 sökande hittills (71 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 654
- 80 i första hand
- Antagna
- 200
- urval 2
- Reserver
- 247
- Sökande per plats
- 3,3
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 727
- 114 i första hand
- Antagna
- 150
- urval 2
- Reserver
- 279
- Sökande per plats
- 4,8
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,42 | 15,48 | −2,94 |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 18,43 | 16,1 | −2,33 |
| Antagna totalt | 250 | 200 | −50 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2024 | 20,83 | 20,35 |
| VT 2025 | 21,09 | 20,42 |
| HT 2025 | 19,61 | 18,75 |
| VT 2026 | 18,13 | 18,07 |
| HT 2026 | 15,48 | 16,10 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2024 | 1,35 |
| VT 2025 | 1,35 |
| HT 2025 | 1,00 |
| VT 2026 | 0,75 |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2024 | 774 | 97 |
| VT 2025 | 790 | 117 |
| HT 2025 | 711 | 104 |
| VT 2026 | 727 | 114 |
| HT 2026 | 654 | 80 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Ortsoberoende · Distans · 50 % · VT 2026 | 21,88 | 1,30 | 8,3 | 787 |
| Lunds universitet Lund · Distans · 50 % | 20,60 | 0,85 | 5,6 | 587 |
| Luleå tekniska universitet Ortsoberoende · Distans · 33 % · Du tittar på den här | 15,48 | Alla antogs | 3,3 | 654 |
Om kursen
Kursen introducerar studenten i grundläggande koncept för programmering i Python och lär hur man skriver små och medelstora program i Python för att lösa verkliga problemställningar.
- Omfattning
- 5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6. Eller: Engelska nivå 2.
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.
Fler kurser i Datateknik vid Luleå tekniska universitet
- Introduktion till artificiell intelligensBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,4
- En nybörjarguide till datorprogrammeringBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,3
- Apputveckling med generativ AIBI–HP–Sökande/plats10,9
- Inledande programmering i JavaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,4
- Introduktion till 3D-datorgrafikBI15,51HP0,50Sökande/plats2,9
- Introduktion till 3D spelgrafikBI16,30HP0,70Sökande/plats2,8
- Webbutveckling I - IntroduktionBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,4
- Introduktion till 3D-animation och riggningBI16,74HPAlla antogsSökande/plats3,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LTU-17042 · nationell antagning
654 sökande, 80 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 6 | 3 | 5 | 9 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,42 | 138 | 15,48 | 121 | 41 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,43 | 23 | 16,1 | 21 | 26 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 83 | Alla antogs | 53 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 13 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 167 |
LTU-27018 · nationell antagning
371 sökande, 23 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 7 | Alla antogs | 7 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,1 | 155 | Alla antogs | 122 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,71 | 24 | Alla antogs | 27 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 64 | Alla antogs | 34 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 10 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 125 |
VT 2026: 2 anmälningskoder
LTU-37088 · nationell antagning
727 sökande, 114 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 3 | 3,5 | 3 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,05 | 83 | 18,13 | 83 | 125 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,56 | 14 | 18,07 | 14 | 46 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 50 | 0,75 | 50 | 25 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 18 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 107 |
LTU-47008 · nationell antagning
470 sökande, 29 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 3,5 | 2 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,91 | 84 | 16,59 | 84 | 51 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,79 | 14 | 16,9 | 14 | 20 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 50 | 0,50 | 50 | 7 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 9 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 64 |
Vanliga frågor om Programmering i Python: grundläggande och förberedande kurs
Vad krävdes för att komma in på Programmering i Python: grundläggande och förberedande kurs vid Luleå tekniska universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,48, alla behöriga antogs i HP och BII 16,1. VT 2026: BI 18,13, HP 0,75 och BII 18,07. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Programmering i Python: grundläggande och förberedande kurs vid Luleå tekniska universitet?
HT 2026 sökte 654 personer, varav 80 i första hand. 200 antogs, alltså 3,3 sökande per antagen. Till VT 2027 har 541 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Programmering i Python: grundläggande och förberedande kurs vid Luleå tekniska universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,48 HT 2026 mot 19,61 HT 2025. Sökande: 654 mot 711.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Programmering i Python: grundläggande och förberedande kurs mer?
Samma kurs finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor49 %(320)
- Män51 %(334)
- 24 år eller yngre18 %117
- 25–34 år33 %213
- 35 år eller äldre50 %324
Anmälningskod LTU-17042. Källa: UHR.