Vad krävdes för att komma in på Programmering i Python: grundläggande och förberedande kurs HT 2026?

BImedian 18,04 lägst–högst 15,48–20,60 −2,62 mot HT 2025
HPmedian 0,85 av max 2 · HT 2026 −0,25 mot HT 2025
Källa: UHR, urval 2, 2 utbildningar vid 2 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
1 241
−21,3 % mot HT 2025
Antagna
305
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
4,1
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
2
2 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Programmering i Python: grundläggande och förberedande kurs HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Lunds universitet Lund · Distans · halvfart · blandad tid 20,6020,130,855875,6–
Luleå tekniska universitet Ortsoberoende · Distans · 33 % studietakt 15,4816,10Alla antogs6543,3−4,13

Vårterminen: VT 2026

Sorterat på BI, högst först
Programmering i Python: grundläggande och förberedande kurs VT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Lunds universitet Ortsoberoende · Distans · halvfart · blandad tid 21,8821,771,307878,3+0,16
Luleå tekniska universitet Ortsoberoende · Distans · 33 % studietakt 18,1318,070,757274,8−2,96

Utveckling sedan 2024

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

141618202224202420252026HT 2024: median BI 21,41, lägst 20,83, högst 21,99 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 20,66, lägst 19,61, högst 21,70 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 18,04, lägst 15,48, högst 20,60 (2 lärosäten med poänggräns)18,04

Vårtermin (VT)

141618202224202420252026VT 2024: median BI 22,19, lägst 22,19, högst 22,19 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2025: median BI 21,41, lägst 21,09, högst 21,72 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2026: median BI 20,01, lägst 18,13, högst 21,88 (2 lärosäten med poänggräns)20,01
Visa som tabell
Programmering i Python: grundläggande och förberedande kurs: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
202615,4818,0420,6018,1320,0121,88
202519,6120,6621,7021,0921,4121,72
202420,8321,4121,9922,1922,1922,19

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,60,81,01,21,41,6202420252026HT 2024: median HP 1,33, lägst 1,30, högst 1,35 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 1,10, lägst 1,00, högst 1,20 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 0,85, lägst 0,85, högst 0,85 (1 lärosäten med poänggräns)0,85

Vårtermin (VT)

0,60,81,01,21,41,6202420252026VT 2024: median HP 1,45, lägst 1,45, högst 1,45 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2025: median HP 1,30, lägst 1,25, högst 1,35 (2 lärosäten med poänggräns)VT 2026: median HP 1,02, lägst 0,75, högst 1,30 (2 lärosäten med poänggräns)1,02
Visa som tabell
Programmering i Python: grundläggande och förberedande kurs: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
20260,850,850,850,751,021,30
20251,001,101,201,251,301,35
20241,301,331,351,451,451,45

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Programmering i Python: grundläggande och förberedande kurs?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Lunds universitet (Lund): 20,60 i urvalsgruppen BI och 0,85 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Programmering i Python: grundläggande och förberedande kurs?

HT 2026 var gränsen lägst vid Luleå tekniska universitet (Ortsoberoende): 15,48 i BI.

Vad krävs på högskoleprovet för Programmering i Python: grundläggande och förberedande kurs?

HT 2026 låg HP-gränsen på 0,85 beroende på lärosäte, med medianen 0,85. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Programmering i Python: grundläggande och förberedande kurs HT 2026?

1 241 sökte kursen vid 2 lärosäten och 305 antogs, alltså ungefär 4,1 sökande per plats. 173 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Programmering i Python: grundläggande och förberedande kurs ökat?

Medianen för BI sjönk med 2,62 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med −21,3 %.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler kurser inom datateknik

Visa alla