Antagningspoäng Programmering i Python 2026
Alla lärosäten som ger Programmering i Python sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2009.
Vad krävdes för att komma in på Programmering i Python HT 2026?
- Sökande
- 1 043
- +595,3 % mot HT 2025
- Antagna
- 137
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 7,6
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 3 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats |
|---|---|---|---|---|---|
| Linköpings universitet Ortsoberoende · Distans · 25 % studietakt · blandad tid | 20,67 | 20,83 | 1,35 | 916 | 8,3 |
| Umeå universitet Umeå | Inget urval | Inget urval | Inget urval | 126 | 4,8 |
| Umeå universitet Umeå · Distans · Urval PG: Alla antogs | – | – | – | 1 | – |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats |
|---|---|---|---|---|---|
| Kungl. Tekniska högskolan Ortsoberoende · Distans · halvfart | 22,28 | 21,79 | 1,60 | 1 632 | 29,7 |
| Högskolan i Gävle Gävle · halvfart · Urval KP: Alla antogs | – | – | – | 58 | 1,0 |
Utveckling sedan 2009
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 20,67 | 20,67 | 20,67 | 22,28 | 22,28 | 22,28 |
| 2025 | 22,40 | 22,40 | 22,40 | 20,67 | 20,67 | 20,67 |
| 2024 | 19,27 | 19,27 | 19,27 | 20,36 | 20,36 | 20,36 |
| 2023 | 17,97 | 18,79 | 19,61 | 20,69 | 20,69 | 20,69 |
| 2022 | – | – | – | 21,84 | 21,84 | 21,84 |
| 2021 | 21,51 | 21,51 | 21,51 | 21,98 | 21,98 | 21,98 |
| 2020 | 20,32 | 20,32 | 20,32 | – | – | – |
| 2019 | 18,95 | 18,95 | 18,95 | – | – | – |
| 2018 | – | – | – | – | – | – |
| 2017 | 17,39 | 17,39 | 17,39 | – | – | – |
| 2016 | – | – | – | – | – | – |
| 2015 | – | – | – | – | – | – |
| 2014 | – | – | – | – | – | – |
| 2013 | – | – | – | – | – | – |
| 2012 | – | – | – | – | – | – |
| 2011 | – | – | – | – | – | – |
| 2010 | – | – | – | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1,35 | 1,35 | 1,35 | 1,60 | 1,60 | 1,60 |
| 2025 | 1,35 | 1,35 | 1,35 | 1,40 | 1,40 | 1,40 |
| 2024 | 1,10 | 1,10 | 1,10 | 1,40 | 1,40 | 1,40 |
| 2023 | 1,10 | 1,18 | 1,25 | 1,50 | 1,50 | 1,50 |
| 2022 | – | – | – | 1,60 | 1,60 | 1,60 |
| 2021 | 1,50 | 1,50 | 1,50 | 1,60 | 1,60 | 1,60 |
| 2020 | 1,45 | 1,45 | 1,45 | – | – | – |
| 2019 | 1,05 | 1,05 | 1,05 | – | – | – |
| 2018 | – | – | – | – | – | – |
| 2017 | 1,25 | 1,25 | 1,25 | – | – | – |
| 2016 | – | – | – | – | – | – |
| 2015 | – | – | – | – | – | – |
| 2014 | – | – | – | – | – | – |
| 2013 | – | – | – | – | – | – |
| 2012 | – | – | – | – | – | – |
| 2011 | – | – | – | – | – | – |
| 2010 | – | – | – | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Programmering i Python?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Linköpings universitet (Ortsoberoende): 20,67 i urvalsgruppen BI och 1,35 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Programmering i Python?
HT 2026 låg HP-gränsen på 1,35 beroende på lärosäte, med medianen 1,35. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Programmering i Python HT 2026?
1 043 sökte kursen vid 2 lärosäten och 137 antogs, alltså ungefär 7,6 sökande per plats. 152 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Programmering i Python ökat?
Medianen för BI sjönk med 1,73 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +595,3 %.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.