Grundläggande AI i Marknadsföring
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · MDU-13120
Söktryck just nu, VT 2027: 1 293 sökande hittills (144 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 342
- 168 i första hand
- Antagna
- 134
- urval 2
- Reserver
- 590
- Sökande per plats
- 10
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,73 | 20,79 | +0,06 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 1,05 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,55 | 20,85 | +0,3 |
| Antagna totalt | 200 | 134 | −66 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2025 | 19,62 | 19,30 |
| VT 2026 | 20,79 | 20,85 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2025 | 0,70 |
| VT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2025 | 1 174 | 161 |
| VT 2026 | 1 342 | 168 |
Om kursen
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mälardalens universitet.
Fler kurser i Företagsekonomi vid Mälardalens universitet
- Att utveckla organisationer och ledarskapBI20,16HP0,85Sökande/plats10,2
- Marknadsföring - en introduktionBI18,96HP0,85Sökande/plats7,3
- Grundläggande affärsredovisning - att redovisa är mera än debet och kreditBI18,50HP0,55Sökande/plats3,3
- Sports managementBI17,65HP0,75Sökande/plats3,1
- Ekonomi inom idrottenBI17,19HP0,55Sökande/plats2,7
- Räkna med lönsamhetBI17,76HP0,55Sökande/plats2,9
- Ledarskap och teamBI15,99HP0,55Sökande/plats1,9
- Sports marketingBI16,69HPAlla antogsSökande/plats2,1
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod MDU-13120
MDU-13120 · nationell antagning
1 342 sökande, 168 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Ingen antogs | 0 | 12 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,73 | 64 | 20,79 | 44 | 511 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,55 | 9 | 20,85 | 3 | 132 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 66 | 1,05 | 44 | 168 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 60 | 165 | 43 | 469 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Grundläggande AI i Marknadsföring
Vad krävdes för att komma in på Grundläggande AI i Marknadsföring vid Mälardalens universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,79, HP 1,05 och BII 20,85. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundläggande AI i Marknadsföring vid Mälardalens universitet?
VT 2026 sökte 1 342 personer, varav 168 i första hand. 134 antogs, alltså 10 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 293 sökt hittills.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor69 %(930)
- Män31 %(412)
- 24 år eller yngre28 %378
- 25–34 år36 %485
- 35 år eller äldre36 %479
Anmälningskod MDU-13120. Källa: UHR.