Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · MDU-10609

BIGymnasiebetyg 17,65 av max 22,5
HPHögskoleprovet 0,75 av max 2
BIIKompletterade betyg 18,79 av max 22,5

VT 2026urval 2 · MDU-13121

BIGymnasiebetyg 18,05 av max 22,5
HPHögskoleprovet 0,70 av max 2
BIIKompletterade betyg 17,45 av max 22,5

Söktryck just nu, VT 2027: 501 sökande hittills (93 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Konkurrens

Sökande HT 2026
459
70 i första hand
Antagna
150
urval 2
Reserver
228
Sökande per plats
3,1
Måttlig konkurrens
Sökande VT 2026
417
58 i första hand
Antagna
120
urval 2
Reserver
255
Sökande per plats
3,5
Måttlig konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,2217,65−0,57
Högskoleprov (HP)0,800,75−0,05
Betyg (BII)18,7918,79Oförändrad
Antagna totalt200150−50

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om kursen

Omfattning
7,5 högskolepoäng
Behörighet
Grundläggande behörighet
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mälardalens universitet.

Fler kurser i Företagsekonomi vid Mälardalens universitet

Alla kurser i Företagsekonomi vid Mälardalens universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MDU-10609

MDU-10609 · nationell antagning

459 sökande, 70 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 3,5 1 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,22 66 17,65 48 104
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,79 7 18,79 7 26
HP Högskoleprovet 0,80 66 0,75 49 31
HPGR Högskolepoäng, grundnivå 165 60 165 45 69
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 107
VT 2026: anmälningskod MDU-13121

MDU-13121 · nationell antagning

417 sökande, 58 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 2 3,5 2 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,05 65 18,05 41 99
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,45 7 17,45 6 27
HP Högskoleprovet 0,70 66 0,70 37 34
HPGR Högskolepoäng, grundnivå 165 60 165 34 70
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 140

Vanliga frågor om Sports management

Vad krävdes för att komma in på Sports management vid Mälardalens universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,65, HP 0,75 och BII 18,79. VT 2026: BI 18,05, HP 0,70 och BII 17,45. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Sports management vid Mälardalens universitet?

HT 2026 sökte 459 personer, varav 70 i första hand. 150 antogs, alltså 3,1 sökande per antagen. Till VT 2027 har 501 sökt hittills.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor38 %(173)
  • Män62 %(286)
  • 24 år eller yngre53 %245
  • 25–34 år32 %145
  • 35 år eller äldre15 %69

Anmälningskod MDU-10609. Källa: UHR.