Grundläggande statistik, grundkurs
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-H2348
VT 2026urval 2 · ORU-V2044
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 190 sökande hittills (93 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 203
- 109 i första hand
- Antagna
- 114
- urval 2
- Reserver
- 51
- Sökande per plats
- 1,8
- Låg konkurrens
- Sökande VT 2026
- 186
- 104 i första hand
- Antagna
- 141
- urval 2
- Reserver
- 15
- Sökande per plats
- 1,3
- Låg konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,31 | 18,75 | −1,56 |
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,15 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 19,92 | 19,92 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 122 | 114 | −8 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2021
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 17,40 | 17,69 |
| VT 2026 | Alla antogs | 15,17 |
| HT 2026 | 18,75 | 19,92 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | 1,00 |
| VT 2026 | 0,65 |
| HT 2026 | 1,15 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2021 | 188 | 86 |
| VT 2022 | 182 | 106 |
| HT 2022 | 171 | 84 |
| VT 2023 | 147 | 90 |
| HT 2023 | 149 | 86 |
| VT 2024 | 157 | 98 |
| HT 2024 | 160 | 105 |
| VT 2025 | 162 | 104 |
| HT 2025 | 197 | 108 |
| VT 2026 | 186 | 104 |
| HT 2026 | 203 | 109 |
Om kursen
Kursen ger en introduktion till statistisk teori och metodik som används för att genomföra urvalsundersökningar och statistiska analyser av data för att kunna användas som beslutsunderlag. Genom kursen erhåller studenten en förståelse för nödvändiga förutsättningar för genomförandet av statistiska undersökningar och statistisk tolkning av analysresultat. Inom kursen behandlas bl.a. deskription, punkt- och intervallskattningar, hypotesprövning, analys av samband och sannolikhetsurval.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet samt Engelska 6, Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik – fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Fler kurser i Statistik vid Örebro universitet
- Data mining and business analyticsBI–HP–Sökande/plats1,6
- Statistik, Ekonometri, fortsättningskursBI–HP–Sökande/plats1,3
- Statistik, Tidsserieanalys och prognosmetodik, fortsättningskursBI–HP–Sökande/plats1,3
- Statistik, Urvalsmetodik, fortsättningskursBI–HP–Sökande/plats1,4
- Matematik för statistikerBI–HP–Sökande/plats1,2
- Statistik, Statistisk teori, fortsättningskursBI–HP–Sökande/plats1,1
- Statistik, Beräkningsintensiva metoder, fortsättningskursBI–HP–Sökande/plats1,1
- Statistik, Projektarbete, fortsättningskursBI–HP–Sökande/plats1,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-H2348
ORU-H2348 · nationell antagning
203 sökande, 109 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AP Akademiska poäng | 165 | 5 | 165 | 4 | 22 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,31 | 5 | 18,75 | 3 | 20 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,92 | 1 | 19,92 | 1 | 13 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 6 | 1,15 | 4 | 26 |
| KP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 105 | Alla antogs | 102 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 19 |
VT 2026: anmälningskod ORU-V2044
ORU-V2044 · nationell antagning
186 sökande, 104 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AP Akademiska poäng | 37,5 | 14 | Alla antogs | 11 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,46 | 11 | Alla antogs | 11 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,6 | 3 | 15,17 | 3 | 1 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 14 | 0,65 | 13 | 1 |
| KP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 109 | Alla antogs | 103 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 14 |
Vanliga frågor om Grundläggande statistik, grundkurs
Vad krävdes för att komma in på Grundläggande statistik, grundkurs vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,75, HP 1,15 och BII 19,92. VT 2026: alla behöriga antogs i BI, HP 0,65 och BII 15,17. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundläggande statistik, grundkurs vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 203 personer, varav 109 i första hand. 114 antogs, alltså 1,8 sökande per antagen. Till VT 2027 har 190 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Grundläggande statistik, grundkurs vid Örebro universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,75 HT 2026 mot 17,4 HT 2025. Sökande: 203 mot 197.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor50 %(101)
- Män50 %(102)
- 24 år eller yngre82 %167
- 25–34 år15 %30
- 35 år eller äldre3 %6
Anmälningskod ORU-H2348. Källa: UHR.