HR-arbete i teori och praktik
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-20000
VT 2026urval 2 · UMU-20801
Söktryck just nu, VT 2027: 1 874 sökande hittills (434 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 423
- 242 i första hand
- Antagna
- 227
- urval 2
- Reserver
- 584
- Sökande per plats
- 6,3
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 776
- 498 i första hand
- Antagna
- 264
- urval 2
- Reserver
- 839
- Sökande per plats
- 6,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,7 | 18,7 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,65 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,75 | 18,75 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 400 | 227 | −173 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | 18,43 | 18,96 |
| HT 2018 | 18,30 | 18,75 |
| VT 2019 | 18,75 | 18,44 |
| VT 2020 | 19,13 | 18,75 |
| VT 2021 | 19,27 | 19,31 |
| VT 2022 | 19,43 | 19,26 |
| VT 2023 | 18,42 | 18,75 |
| VT 2024 | 19,20 | 19,24 |
| VT 2025 | 19,25 | 19,37 |
| HT 2025 | 18,53 | 18,40 |
| VT 2026 | 19,35 | 19,67 |
| HT 2026 | 18,70 | 18,75 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | 0,70 |
| HT 2018 | 0,60 |
| VT 2019 | 0,70 |
| VT 2020 | 0,70 |
| VT 2021 | 0,90 |
| VT 2022 | 0,85 |
| VT 2023 | 0,65 |
| VT 2024 | 0,75 |
| VT 2025 | 0,70 |
| HT 2025 | 0,55 |
| VT 2026 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 1 506 | 284 |
| HT 2018 | 1 579 | 275 |
| VT 2019 | 1 386 | 333 |
| VT 2020 | 1 508 | 399 |
| VT 2021 | 1 964 | 493 |
| VT 2022 | 1 747 | 483 |
| VT 2023 | 1 684 | 503 |
| VT 2024 | 1 669 | 444 |
| VT 2025 | 1 721 | 488 |
| HT 2025 | 1 615 | 313 |
| VT 2026 | 1 776 | 498 |
| HT 2026 | 1 423 | 242 |
Om kursen
I kursen ges en övergripande orientering till HR-arbete (Human Resources Management) såväl nationellt som internationellt. Kursen behandlar särskilt strategiskt personalarbete och lärande (i) organisationer. Kursen introducerar vidare teoretiska verktyg som sedan tillämpas i ett praktiskt inriktat case-arbete. I kursen problematiseras också HR-funktionens arbete med mångfaldsfrågor i vid mening samt personalstrategiska utmaningar för organisationer ur ett förändringsperspektiv.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Fler kurser i Pedagogik vid Umeå universitet
- HR som professionBI18,90HP0,70Sökande/plats7,6
- Pedagogik ABI15,10HPAlla antogsSökande/plats3,8
- Ledarskap i arbetslivets digitaliseringBI18,65HP0,55Sökande/plats3,9
- Kommunikation i konflikthanteringBI17,70HPAlla antogsSökande/plats3,4
- Kommunikation i konflikthanteringBI17,28HPAlla antogsSökande/plats3,3
- Att utbilda med och om AIBI16,50HPAlla antogsSökande/plats2,5
- Pedagogik BBI–HP–Sökande/plats2,2
- Kandidatkurs i pedagogikBI–HP–Sökande/plats12,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-20000
UMU-20000 · nationell antagning
1 423 sökande, 242 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 4 | 2 | 15 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,7 | 112 | 18,7 | 55 | 470 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,75 | 21 | 18,75 | 11 | 187 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 136 | 0,65 | 75 | 104 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 128 | 165 | 84 | 493 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
VT 2026: anmälningskod UMU-20801
UMU-20801 · nationell antagning
1 776 sökande, 498 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 4 | 4 | 3 | 20 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,34 | 124 | 19,35 | 70 | 649 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,67 | 25 | 19,67 | 14 | 236 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 148 | 0,70 | 85 | 144 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 148 | 165 | 91 | 639 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 69 |
Vanliga frågor om HR-arbete i teori och praktik
Vad krävdes för att komma in på HR-arbete i teori och praktik vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,7, HP 0,65 och BII 18,75. VT 2026: BI 19,35, HP 0,70 och BII 19,67. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till HR-arbete i teori och praktik vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 1 423 personer, varav 242 i första hand. 227 antogs, alltså 6,3 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 874 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för HR-arbete i teori och praktik vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,7 HT 2026 mot 18,53 HT 2025. Sökande: 1 423 mot 1 615.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor92 %(1 304)
- Män8 %(119)
- 24 år eller yngre19 %270
- 25–34 år36 %511
- 35 år eller äldre45 %642
Anmälningskod UMU-20000. Källa: UHR.