Idrott, Styrketräning för elit och motionär
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · ORU-V7032
Söktryck just nu, VT 2027: 497 sökande hittills (64 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 511
- 57 i första hand
- Antagna
- 110
- urval 2
- Reserver
- 322
- Sökande per plats
- 4,6
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,67 | 19,98 | −0,69 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,75 | −0,25 |
| Betyg (BII) | 20,55 | 19,47 | −1,08 |
| Antagna totalt | 130 | 110 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2025 | 18,90 | 18,45 |
| VT 2026 | 19,98 | 19,47 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2025 | 452 | 62 |
| VT 2026 | 511 | 57 |
Om kursen
I kursen behandlas aktuell vetenskaplig kunskap kring planering, genomförande och utvärdering av styrketräning för såväl elit som motionär i olika åldrar. Olika syften med styrketräning såsom: muskeltillväxt samt utveckling av maximal, explosiv och uthållig styrka tas upp. Kursens inleds med fysiologiska grunder kring akuta och långvariga anpassningar som sker i kroppen i samband med olika former av styrketräning. Utifrån dessa förutsättningar behandlas olika metoder för styrketräning.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Fler kurser i Idrott/idrottsvetenskap vid Örebro universitet
- Idrott, Träningslära för hälsa och prestationBI20,60HP1,15Sökande/plats10,3
- Idrott, Kondition- och uthållighetsträning för elit och motionärBI19,58HP0,65Sökande/plats3,9
- Idrott, Tillämpad idrottspsykologi inom ledarskapBI17,91HP0,35Sökande/plats3,2
- Förskolepedagogik IIBI–HP–Sökande/plats1,1
- Idrott, Idrottspsykologi och coachingBI–HP–Sökande/plats2,5
- Idrott, Framtidens sport managementBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,6
- Idrott, Sport management i praktikenBI–HP–Sökande/plats1,0
- Idrott, Idrottsprojekt och evenemang IBI–HP–Sökande/plats1,0
Alla kurser i Idrott/idrottsvetenskap vid Örebro universitet
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod ORU-V7032
ORU-V7032 · nationell antagning
511 sökande, 57 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AP Akademiska poäng | 165 | 41 | 165 | 34 | 120 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 3,5 | 1 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,67 | 37 | 19,98 | 32 | 124 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,55 | 5 | 19,47 | 4 | 26 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 43 | 0,75 | 37 | 19 |
| KP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 2 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 176 |
Vanliga frågor om Idrott, Styrketräning för elit och motionär
Vad krävdes för att komma in på Idrott, Styrketräning för elit och motionär vid Örebro universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,98, HP 0,75 och BII 19,47. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Idrott, Styrketräning för elit och motionär vid Örebro universitet?
VT 2026 sökte 511 personer, varav 57 i första hand. 110 antogs, alltså 4,6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 497 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor59 %(301)
- Män41 %(210)
- 24 år eller yngre25 %126
- 25–34 år32 %161
- 35 år eller äldre44 %224
Anmälningskod ORU-V7032. Källa: UHR.