Kreativt skrivande A: Att skriva i olika genrer
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · UMU-11702
Söktryck just nu, VT 2027: 674 sökande hittills (95 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 636
- 130 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 280
- Sökande per plats
- 6,4
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,89 | 20,75 | −0,14 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,70 | −0,30 |
| Betyg (BII) | 21,1 | 20,67 | −0,43 |
| Antagna totalt | 120 | 100 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2020 | 22,29 | 22,31 |
| VT 2021 | 21,99 | 22,00 |
| VT 2022 | 22,08 | 22,50 |
| VT 2023 | 21,88 | 22,14 |
| VT 2024 | 20,94 | 21,50 |
| VT 2025 | 21,21 | 21,97 |
| VT 2026 | 20,75 | 20,67 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2020 | 1,45 |
| VT 2021 | 1,50 |
| VT 2022 | 1,50 |
| VT 2023 | 1,25 |
| VT 2024 | 0,90 |
| VT 2025 | 1,25 |
| VT 2026 | 0,70 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2020 | 1 249 | 321 |
| VT 2021 | 1 504 | 372 |
| VT 2022 | 1 014 | 243 |
| VT 2023 | 1 149 | 309 |
| VT 2024 | 795 | 143 |
| VT 2025 | 727 | 134 |
| VT 2026 | 636 | 130 |
Om kursen
Kursen innehåller analys- och skrivövningar med inriktning på skönlitterärt skrivande inom olika genrer. Genom dessa övningar tränas förmågan att hantera valda genrer, teman och tekniker i ett såväl praktiskt som teoretiskt sammanhang. Genom textkritiska seminarier skapas även förståelse för hur det egna skrivandet fungerar i mötet med olika läsare.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Fler kurser i Litteraturvetenskap vid Umeå universitet
- Kreativt skrivande A: Konsten att berättaBI21,88HP1,20Sökande/plats16,8
- Att skriva barnlitteraturBI20,31HPAlla antogsSökande/plats5,0
- Muminböckernas idévärldBI17,70HPAlla antogsSökande/plats2,9
- Astrid Lindgren: fantasi, fred och framtidBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,0
- Att skriva ungdomslitteraturBI20,11HP0,60Sökande/plats5,9
- Läsfrämjande och kreativ litteraturförmedlingBI20,48HPAlla antogsSökande/plats3,6
- Bilderboken och barnromanenBI19,50HPAlla antogsSökande/plats5,4
- Mörker i barnlitteraturBI18,10HPAlla antogsSökande/plats3,3
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod UMU-11702
UMU-11702 · nationell antagning
636 sökande, 130 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 10 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,89 | 35 | 20,75 | 28 | 147 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,1 | 5 | 20,67 | 4 | 36 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 39 | 0,70 | 33 | 9 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 39 | 165 | 33 | 164 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 96 |
Vanliga frågor om Kreativt skrivande A: Att skriva i olika genrer
Vad krävdes för att komma in på Kreativt skrivande A: Att skriva i olika genrer vid Umeå universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,75, HP 0,70 och BII 20,67. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kreativt skrivande A: Att skriva i olika genrer vid Umeå universitet?
VT 2026 sökte 636 personer, varav 130 i första hand. 100 antogs, alltså 6,4 sökande per antagen. Till VT 2027 har 674 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Kreativt skrivande A: Att skriva i olika genrer vid Umeå universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 20,75 VT 2026 mot 21,21 VT 2025. Sökande: 636 mot 727.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor83 %(527)
- Män17 %(109)
- 24 år eller yngre13 %80
- 25–34 år29 %183
- 35 år eller äldre59 %373
Anmälningskod UMU-11702. Källa: UHR.