Kreativt skrivande A: Konsten att berätta
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-1500V
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 839
- 144 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 328
- Sökande per plats
- 16,8
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 22,04 | 21,88 | −0,16 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,20 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 22,11 | 22,11 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 80 | 50 | −30 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | 22,43 | 22,50 |
| HT 2020 | 22,14 | 22,50 |
| HT 2021 | 22,31 | 22,10 |
| HT 2022 | 21,70 | 22,17 |
| HT 2023 | 21,35 | 21,50 |
| HT 2024 | 21,51 | 21,10 |
| HT 2025 | 21,08 | 20,96 |
| HT 2026 | 21,88 | 22,11 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | 1,50 |
| HT 2020 | 1,40 |
| HT 2021 | 1,50 |
| HT 2022 | 1,25 |
| HT 2023 | 1,15 |
| HT 2024 | 1,10 |
| HT 2025 | 0,70 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 1 473 | 304 |
| HT 2020 | 1 652 | 275 |
| HT 2021 | 1 400 | 250 |
| HT 2022 | 1 187 | 242 |
| HT 2023 | 1 125 | 206 |
| HT 2024 | 971 | 184 |
| HT 2025 | 874 | 171 |
| HT 2026 | 839 | 144 |
Om kursen
Kursen innehåller analys- och skrivövningar med inriktning på skönlitterärt skrivande, särskilt prosa. Genom dessa övningar tränas förmågan att skriva och analysera berättelser i ett såväl praktiskt som teoretiskt sammanhang. Genom textkritiska seminarier skapas även förståelse för hur det egna skrivandet fungerar i mötet med olika läsare.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Fler kurser i Litteraturvetenskap vid Umeå universitet
- Kreativt skrivande A: Att skriva i olika genrerBI20,75HP0,70Sökande/plats6,4
- Att skriva barnlitteraturBI20,31HPAlla antogsSökande/plats5,0
- Muminböckernas idévärldBI17,70HPAlla antogsSökande/plats2,9
- Astrid Lindgren: fantasi, fred och framtidBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,0
- Att skriva ungdomslitteraturBI20,11HP0,60Sökande/plats5,9
- Läsfrämjande och kreativ litteraturförmedlingBI20,48HPAlla antogsSökande/plats3,6
- Bilderboken och barnromanenBI19,50HPAlla antogsSökande/plats5,4
- Mörker i barnlitteraturBI18,10HPAlla antogsSökande/plats3,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-1500V
UMU-1500V · nationell antagning
839 sökande, 144 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 22,04 | 23 | 21,88 | 14 | 273 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,11 | 3 | 22,11 | 2 | 73 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 27 | 1,20 | 16 | 28 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 26 | 165 | 17 | 293 |
Vanliga frågor om Kreativt skrivande A: Konsten att berätta
Vad krävdes för att komma in på Kreativt skrivande A: Konsten att berätta vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,88, HP 1,20 och BII 22,11. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kreativt skrivande A: Konsten att berätta vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 839 personer, varav 144 i första hand. 50 antogs, alltså 16,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kreativt skrivande A: Konsten att berätta vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,88 HT 2026 mot 21,08 HT 2025. Sökande: 839 mot 874.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor84 %(703)
- Män16 %(136)
- 24 år eller yngre14 %121
- 25–34 år24 %205
- 35 år eller äldre61 %513
Anmälningskod UMU-1500V. Källa: UHR.