Ledning av människor och organisationer under förändring
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · SLU-30025
Söktryck just nu, VT 2027: 481 sökande hittills (46 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 269
- 22 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 96
- Sökande per plats
- 6,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,25 | 19,3 | −0,95 |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | 0,70 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 19,75 | 19,34 | −0,41 |
| Antagna totalt | 50 | 40 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2022 | 18,43 | 18,90 |
| VT 2023 | 19,08 | 20,34 |
| VT 2024 | 20,21 | 20,74 |
| VT 2025 | 18,06 | 18,47 |
| VT 2026 | 19,30 | 19,34 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2022 | 0,50 |
| VT 2023 | 0,70 |
| VT 2024 | 0,95 |
| VT 2025 | 0,65 |
| VT 2026 | 0,70 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2022 | 293 | 26 |
| VT 2023 | 277 | 27 |
| VT 2024 | 272 | 28 |
| VT 2025 | 206 | 20 |
| VT 2026 | 269 | 22 |
Om kursen
Hur går det praktiska förändringsarbetet till i en organisation? Vilka utmaningar, möjligheter och fallgropar finns längs vägen? I denna kurs får du kunskap och praktiska verktyg inom förändringsarbete, förändringsstrategier och lärprocesser så att du efter genomgången kurs självständigt ska kunna planera och leda förändringsprojekt i en organisation. Ledarskapets roll vid förändringar, orsaker till förändringsmotstånd och motivationsteorier är andra begrepp som tas upp på kursen.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet för högskolestudier.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Sveriges lantbruksuniversitet.
Fler kurser i Företagsekonomi vid Sveriges lantbruksuniversitet
- MarknadsföringBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,6
- Redovisning och ekonomistyrningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,5
- Ekonomistyrning för ingenjörerBI–HP–Sökande/plats1,1
- Hållbara värdekedjor inom livsmedel och bioekonomiBI–HP–Sökande/plats4,1
- Ekonomistyrning IIBI–HP–Sökande/plats1,3
- Redovisning IIBI–HP–Sökande/plats1,3
- Miljöekonomi och förvaltningBI–HP–Sökande/plats1,9
- Organisationsteori II: förändring och resiliensBI–HP–Sökande/plats1,1
Alla kurser i Företagsekonomi vid Sveriges lantbruksuniversitet
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod SLU-30025
SLU-30025 · nationell antagning
269 sökande, 22 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AP Akademiska poäng | 225 | 10 | 225 | 8 | 87 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 3 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,25 | 19 | 19,3 | 14 | 79 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,75 | 3 | 19,34 | 3 | 24 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 17 | 0,70 | 14 | 8 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Ledning av människor och organisationer under förändring
Vad krävdes för att komma in på Ledning av människor och organisationer under förändring vid Sveriges lantbruksuniversitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,3, HP 0,70 och BII 19,34. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ledning av människor och organisationer under förändring vid Sveriges lantbruksuniversitet?
VT 2026 sökte 269 personer, varav 22 i första hand. 40 antogs, alltså 6,7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 481 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Ledning av människor och organisationer under förändring vid Sveriges lantbruksuniversitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,3 VT 2026 mot 18,06 VT 2025. Sökande: 269 mot 206.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor79 %(213)
- Män21 %(56)
- 24 år eller yngre11 %29
- 25–34 år30 %82
- 35 år eller äldre59 %158
Anmälningskod SLU-30025. Källa: UHR.