Måltidskunskap och värdskap, Dryckeskunskap I
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-H6309
VT 2026urval 2 · ORU-V6004
Söktryck just nu, VT 2027: 644 sökande hittills (351 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 831
- 466 i första hand
- Antagna
- 350
- urval 2
- Reserver
- 271
- Sökande per plats
- 2,4
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 145
- 729 i första hand
- Antagna
- 350
- urval 2
- Reserver
- 786
- Sökande per plats
- 3,3
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,9 | 19,79 | −0,11 |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | 0,65 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 20,03 | 19,7 | −0,33 |
| Antagna totalt | 400 | 350 | −50 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | 19,00 | 19,40 |
| VT 2018 | 19,90 | 19,20 |
| HT 2018 | 18,25 | 19,14 |
| VT 2019 | 17,17 | 18,80 |
| HT 2025 | 22,50 | 22,50 |
| VT 2026 | 20,73 | 20,40 |
| HT 2026 | 19,79 | 19,70 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | 0,70 |
| VT 2018 | 0,95 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2025 | 1,75 |
| VT 2026 | 1,05 |
| HT 2026 | 0,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 561 | 242 |
| VT 2018 | 477 | 191 |
| HT 2018 | 479 | 227 |
| VT 2019 | 500 | 181 |
| HT 2025 | 611 | 327 |
| VT 2026 | 1 145 | 729 |
| HT 2026 | 831 | 466 |
Om kursen
Kursen ger grundläggande kunskaper om vin och sprit samt kunskap om öl. De viktigaste druvorna och vinområdena i världen behandlas. Målet är att du efter kursen ska kunna ge grundläggande och övergripande beskrivning av världens drycker.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Fler kurser i Måltids- och hushållskunskap vid Örebro universitet
- Måltidskunskap och värdskap, Estetisk gestaltningBI–HP–Sökande/plats1,1
- Måltidskunskap och värdskap, Måltiden i samhälletBI–HP–Sökande/plats1,1
- Måltidskunskap och värdskap, Företagande inom gastronomiBI–HP–Sökande/plats1,1
- Måltidskunskap och värdskap, Sensorik IIBI–HP–Sökande/plats1,0
- Måltidskunskap och värdskap, Arbetsliv och ledning inom gastronomiBI–HP–Sökande/plats1,0
- Måltidskunskap och värdskap, Projektarbete, GastronomiverksamheterBI–HP–Sökande/plats1,0
- Måltidskunskap och värdskap, Gastronomi IV, Näring och hälsaBI–HP–Sökande/plats1,0
- Måltidskunskap och värdskap, Varumärke och kommunikation inom gastronomiBI–HP–Sökande/plats1,1
Alla kurser i Måltids- och hushållskunskap vid Örebro universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-H6309
ORU-H6309 · nationell antagning
831 sökande, 466 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AP Akademiska poäng | 165 | 126 | 165 | 110 | 234 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,9 | 119 | 19,79 | 104 | 223 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,03 | 14 | 19,7 | 12 | 49 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 134 | 0,65 | 117 | 15 |
| KP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 6 | 0 |
VT 2026: anmälningskod ORU-V6004
ORU-V6004 · nationell antagning
1 145 sökande, 729 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AP Akademiska poäng | 165 | 127 | 165 | 111 | 397 |
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,8 | 120 | 20,73 | 106 | 412 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,9 | 12 | 20,4 | 10 | 69 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 134 | 1,05 | 117 | 131 |
| KP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 4 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 308 |
Vanliga frågor om Måltidskunskap och värdskap, Dryckeskunskap I
Vad krävdes för att komma in på Måltidskunskap och värdskap, Dryckeskunskap I vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,79, HP 0,65 och BII 19,7. VT 2026: BI 20,73, HP 1,05 och BII 20,4. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Måltidskunskap och värdskap, Dryckeskunskap I vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 831 personer, varav 466 i första hand. 350 antogs, alltså 2,4 sökande per antagen. Till VT 2027 har 644 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Måltidskunskap och värdskap, Dryckeskunskap I vid Örebro universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,79 HT 2026 mot 22,5 HT 2025. Sökande: 831 mot 611.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor64 %(534)
- Män36 %(297)
- 24 år eller yngre19 %159
- 25–34 år39 %328
- 35 år eller äldre41 %344
Anmälningskod ORU-H6309. Källa: UHR.