Medie- och kommunikationsvetenskap: Grundkurs
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-23511
VT 2026urval 2 · LU-63506
Söktryck just nu, VT 2027: 459 sökande hittills (81 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 616
- 81 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 50
- Sökande per plats
- 6,2
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 518
- 88 i första hand
- Antagna
- 122
- urval 2
- Reserver
- 49
- Sökande per plats
- 4,2
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,33 | 18,38 | +0,05 |
| Högskoleprov (HP) | 0,70 | 0,70 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,59 | 20,15 | +1,56 |
| Antagna totalt | 180 | 100 | −80 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 16,00 | 17,20 |
| VT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2012 | 17,00 | Alla antogs |
| HT 2012 | 17,64 | 19,10 |
| VT 2013 | 18,40 | 19,20 |
| HT 2013 | 18,70 | 17,29 |
| VT 2014 | 18,80 | 16,33 |
| HT 2014 | 15,68 | 19,36 |
| VT 2015 | 17,00 | 15,13 |
| HT 2015 | 19,50 | 15,44 |
| VT 2016 | 17,00 | 17,85 |
| HT 2016 | 17,40 | 16,60 |
| VT 2017 | 18,80 | 18,02 |
| HT 2017 | 17,42 | 17,40 |
| VT 2018 | 15,70 | 18,80 |
| HT 2018 | 16,69 | 17,89 |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 18,59 | 16,76 |
| VT 2021 | 13,44 | Alla antogs |
| HT 2021 | 18,11 | 18,65 |
| VT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | 16,60 | 16,74 |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 17,99 | 16,51 |
| VT 2025 | 17,57 | 18,28 |
| HT 2025 | 18,02 | 17,60 |
| VT 2026 | 16,82 | 16,47 |
| HT 2026 | 18,38 | 20,15 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | Alla antogs |
| HT 2008 | Alla antogs |
| VT 2009 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| VT 2010 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| VT 2011 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| VT 2012 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| VT 2013 | 0,60 |
| HT 2013 | 0,60 |
| VT 2014 | 0,70 |
| HT 2014 | Alla antogs |
| VT 2015 | 0,60 |
| HT 2015 | 0,80 |
| VT 2016 | 0,90 |
| HT 2016 | 0,75 |
| VT 2017 | 0,80 |
| HT 2017 | 0,65 |
| VT 2018 | 0,35 |
| HT 2018 | 0,25 |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,65 |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,60 |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | 0,30 |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,70 |
| VT 2025 | 0,50 |
| HT 2025 | 0,70 |
| VT 2026 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,70 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 372 | 94 |
| VT 2009 | 276 | 84 |
| HT 2009 | 488 | 109 |
| VT 2010 | 424 | 103 |
| HT 2010 | 483 | 97 |
| VT 2011 | 373 | 88 |
| HT 2011 | 490 | 82 |
| VT 2012 | 440 | 94 |
| HT 2012 | 555 | 87 |
| VT 2013 | 488 | 97 |
| HT 2013 | 641 | 104 |
| VT 2014 | 544 | 131 |
| HT 2014 | 650 | 106 |
| VT 2015 | 524 | 109 |
| HT 2015 | 623 | 89 |
| VT 2016 | 529 | 97 |
| HT 2016 | 619 | 82 |
| VT 2017 | 512 | 117 |
| HT 2017 | 642 | 96 |
| VT 2018 | 528 | 117 |
| HT 2018 | 631 | 88 |
| VT 2019 | 451 | 102 |
| HT 2019 | 440 | 69 |
| VT 2020 | 357 | 74 |
| HT 2020 | 694 | 107 |
| VT 2021 | 460 | 108 |
| HT 2021 | 662 | 109 |
| VT 2022 | 427 | 94 |
| HT 2022 | 528 | 82 |
| VT 2023 | 390 | 75 |
| HT 2023 | 562 | 102 |
| VT 2024 | 460 | 98 |
| HT 2024 | 675 | 103 |
| VT 2025 | 541 | 119 |
| HT 2025 | 605 | 91 |
| VT 2026 | 518 | 88 |
| HT 2026 | 616 | 81 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund · Du tittar på den här | 18,38 | 0,70 | 6,2 | 616 |
| Örebro universitet Medie- och kommunikationsvetenskap, grundkurs · Örebro | 16,64 | 0,75 | 11,8 | 118 |
| Örebro universitet Medie- och kommunikationsvetenskap grundkurs, inriktning film · Örebro | Alla antogs | Inget urval | 4,8 | 48 |
Om kursen
Medie- och kommunikationsvetenskap täcker allt som rör medier och kommunikation i samhället och livet. På den här grundkursen lär du dig hur människor interagerar med varandra, hur medier förändrar samhälle och kultur, olika mediegenrer och hur vi använder teknologi för att kommunicera. I denna kurs lär du dig hur nyheter skapas. Du studerar internets betydelse för demokratin och tv-mediets roll i samhället.
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Fler kurser i Medie- o kommunikationsvetenskap vid Lunds universitet
- Medie- och kommunikationsvetenskap: FortsättningskursBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,1
- Medie- och kommunikationsvetenskap: KandidatkursBI19,90HP1,20Sökande/plats3,4
- Medie- och kommunikationsvetenskap: Kvalificerad yrkespraktikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Media and Armed Conflicts - Past and PresentBI20,90HP1,40Sökande/plats7,3
- Medie- och kommunikationsvetenskap: Kvalificerad yrkespraktikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Critical Animal Studies - Animals in Society, Culture and the MediaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,0
Alla kurser i Medie- o kommunikationsvetenskap vid Lunds universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-23511
LU-23511 · nationell antagning
616 sökande, 81 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,33 | 54 | 18,38 | 25 | 48 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,59 | 3 | 20,15 | 2 | 4 |
| EGEKO Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| EGESO Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| EGSYS Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HGDIK Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HGENG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HGEUH Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HGHIS Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HGLIT Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 58 | 0,70 | 36 | 26 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 30 | 55 | 30 | 33 | 10 |
| SGBVP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SGGNV Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SGKRI Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SGPOL Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SGSAN Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SGSCO Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SGSMA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 2 | 0 |
VT 2026: anmälningskod LU-63506
LU-63506 · nationell antagning
518 sökande, 88 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,82 | 60 | 16,82 | 33 | 46 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,47 | 5 | 16,47 | 3 | 7 |
| EGEKO Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HGENG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 65 | 0,70 | 45 | 29 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 12,5 | 62 | 12,5 | 36 | 7 |
| SGGNV Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| SGHUR Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SGKRI Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SGPOL Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SGSAN Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SGSCO Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Medie- och kommunikationsvetenskap: Grundkurs
Vad krävdes för att komma in på Medie- och kommunikationsvetenskap: Grundkurs vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,38, HP 0,70 och BII 20,15. VT 2026: BI 16,82, HP 0,70 och BII 16,47. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Medie- och kommunikationsvetenskap: Grundkurs vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 616 personer, varav 81 i första hand. 100 antogs, alltså 6,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 459 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Medie- och kommunikationsvetenskap: Grundkurs vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,38 HT 2026 mot 18,02 HT 2025. Sökande: 616 mot 605.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Medie- och kommunikationsvetenskap: Grundkurs mer?
Samma kurs finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor81 %(497)
- Män19 %(119)
- 24 år eller yngre87 %533
- 25–34 år11 %70
- 35 år eller äldre2 %13
Anmälningskod LU-23511. Källa: UHR.