Antagningspoäng Medie- och kommunikationsvetenskap: Grundkurs 2026
Alla lärosäten som ger Medie- och kommunikationsvetenskap: Grundkurs sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Medie- och kommunikationsvetenskap: Grundkurs HT 2026?
- Sökande
- 782
- −1 % mot HT 2025
- Antagna
- 120
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 6,5
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 3 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 18,38 | 20,15 | 0,70 | 616 | 6,2 | +0,36 |
| Örebro universitet Medie- och kommunikationsvetenskap, grundkurs · Örebro | 16,64 | Inget urval | 0,75 | 118 | 11,8 | −3,25 |
| Örebro universitet Medie- och kommunikationsvetenskap grundkurs, inriktning film · Örebro | Alla antogs | Inget urval | Inget urval | 48 | 4,8 | – |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 16,82 | 16,47 | 0,70 | 518 | 4,2 | −0,75 |
| Örebro universitet Medie- och kommunikationsvetenskap, grundkurs · Örebro | 13,59 | 16,46 | Alla antogs | 136 | 4,5 | −2,67 |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 16,64 | 17,51 | 18,38 | 13,59 | 15,21 | 16,82 |
| 2025 | 18,02 | 18,95 | 19,89 | 16,26 | 16,92 | 17,57 |
| 2024 | 15,49 | 16,74 | 17,99 | – | – | – |
| 2023 | 16,60 | 16,60 | 16,60 | – | – | – |
| 2022 | – | – | – | 18,18 | 18,18 | 18,18 |
| 2021 | 18,11 | 18,11 | 18,11 | 13,44 | 15,29 | 17,14 |
| 2020 | 17,97 | 18,28 | 18,59 | – | – | – |
| 2019 | – | – | – | – | – | – |
| 2018 | 12,93 | 14,81 | 16,69 | 15,70 | 15,70 | 15,70 |
| 2017 | 17,42 | 17,42 | 17,42 | 18,80 | 18,80 | 18,80 |
| 2016 | 12,55 | 14,98 | 17,40 | 13,05 | 15,03 | 17,00 |
| 2015 | 15,80 | 17,65 | 19,50 | 17,00 | 17,00 | 17,00 |
| 2014 | 15,68 | 15,68 | 15,68 | 18,80 | 18,80 | 18,80 |
| 2013 | 18,70 | 18,70 | 18,70 | 18,40 | 18,40 | 18,40 |
| 2012 | 17,64 | 17,64 | 17,64 | 17,00 | 17,00 | 17,00 |
| 2011 | – | – | – | – | – | – |
| 2010 | 16,00 | 16,00 | 16,00 | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 0,70 | 0,73 | 0,75 | 0,70 | 0,70 | 0,70 |
| 2025 | 0,70 | 0,75 | 0,80 | 0,25 | 0,38 | 0,50 |
| 2024 | 0,70 | 0,70 | 0,70 | – | – | – |
| 2023 | 0,30 | 0,30 | 0,30 | – | – | – |
| 2022 | – | – | – | 0,75 | 0,75 | 0,75 |
| 2021 | 0,60 | 0,60 | 0,60 | 0,50 | 0,50 | 0,50 |
| 2020 | 0,65 | 0,65 | 0,65 | – | – | – |
| 2019 | – | – | – | – | – | – |
| 2018 | 0,25 | 0,25 | 0,25 | 0,35 | 0,35 | 0,35 |
| 2017 | 0,65 | 0,65 | 0,65 | 0,80 | 0,80 | 0,80 |
| 2016 | 0,75 | 0,75 | 0,75 | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
| 2015 | 0,50 | 0,65 | 0,80 | 0,60 | 0,60 | 0,60 |
| 2014 | – | – | – | 0,70 | 0,70 | 0,70 |
| 2013 | 0,60 | 0,60 | 0,60 | 0,60 | 0,60 | 0,60 |
| 2012 | – | – | – | – | – | – |
| 2011 | – | – | – | – | – | – |
| 2010 | – | – | – | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Medie- och kommunikationsvetenskap: Grundkurs?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Lunds universitet (Lund): 18,38 i urvalsgruppen BI och 0,70 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Medie- och kommunikationsvetenskap: Grundkurs?
Vid Örebro universitet (Örebro) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.
Vad krävs på högskoleprovet för Medie- och kommunikationsvetenskap: Grundkurs?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,70–0,75 beroende på lärosäte, med medianen 0,73. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Medie- och kommunikationsvetenskap: Grundkurs HT 2026?
782 sökte kursen vid 2 lärosäten och 120 antogs, alltså ungefär 6,5 sökande per plats. 99 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Medie- och kommunikationsvetenskap: Grundkurs ökat?
Medianen för BI sjönk med 1,44 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med −1 %.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.