Medie- och kommunikationsvetenskap, grundkurs
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-H1327
VT 2026urval 2 · ORU-V1028
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå. Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Söktryck just nu, VT 2027: 132 sökande hittills (26 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 118
- 12 i första hand
- Antagna
- 10
- urval 2
- Reserver
- 17
- Sökande per plats
- 11,8
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 136
- 22 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 18
- Sökande per plats
- 4,5
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,44 | 16,64 | −1,8 |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | 0,75 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Ingen antogs | Ingen antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 15 | 10 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2015
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2015 | – | – |
| VT 2016 | 13,05 | Alla antogs |
| HT 2016 | – | – |
| VT 2017 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2017 | – | – |
| VT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | – | – |
| VT 2019 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2019 | – | – |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | – | – |
| VT 2021 | 17,14 | 19,45 |
| HT 2021 | – | – |
| VT 2022 | 18,18 | 22,01 |
| HT 2022 | – | – |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 15,49 | Inget urval |
| VT 2025 | 16,26 | 13,66 |
| HT 2025 | 19,89 | Inget urval |
| VT 2026 | 13,59 | 16,46 |
| HT 2026 | 16,64 | Inget urval |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2015 | – |
| VT 2016 | Alla antogs |
| HT 2016 | – |
| VT 2017 | Alla antogs |
| HT 2017 | – |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | – |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | – |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | – |
| VT 2021 | 0,50 |
| HT 2021 | – |
| VT 2022 | 0,75 |
| HT 2022 | – |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | 0,25 |
| HT 2025 | 0,80 |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2015 | 9 | 6 |
| VT 2016 | 203 | 51 |
| HT 2016 | 9 | 3 |
| VT 2017 | 188 | 33 |
| HT 2017 | 14 | 8 |
| VT 2018 | 203 | 38 |
| HT 2018 | 14 | 9 |
| VT 2019 | 137 | 28 |
| HT 2019 | 17 | 9 |
| VT 2020 | 162 | 46 |
| HT 2020 | 26 | 18 |
| VT 2021 | 193 | 34 |
| HT 2021 | 24 | 18 |
| VT 2022 | 131 | 35 |
| HT 2022 | 0 | 0 |
| VT 2023 | 166 | 39 |
| HT 2023 | 134 | 19 |
| VT 2024 | 131 | 36 |
| HT 2024 | 124 | 21 |
| VT 2025 | 129 | 27 |
| HT 2025 | 140 | 20 |
| VT 2026 | 136 | 22 |
| HT 2026 | 118 | 12 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 18,38 | 0,70 | 6,2 | 616 |
| Örebro universitet Örebro · Du tittar på den här | 16,64 | 0,75 | 11,8 | 118 |
| Örebro universitet Medie- och kommunikationsvetenskap grundkurs, inriktning film · Örebro | Alla antogs | Inget urval | 4,8 | 48 |
Om kursen
Kursen behandlar mediernas framväxt, utbredning och betydelse i samhället. Fokus ligger på hur dagens medielandskap vuxit fram, och den roll medierna spelar i människors vardag. Som student tillägnar du dig kunskap om mediebranschens olika professioner och de villkor som professionen har att förhålla sig till.
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Fler kurser i Medie- o kommunikationsvetenskap vid Örebro universitet
- Risk- och kriskommunikationBI–HP–Sökande/plats5,6
- Medie- och kommunikationsvetenskap, kandidatkursBI–HP–Sökande/plats1,4
- Medie- och kommunikationsvetenskap, fortsättningskursBI–HP–Sökande/plats1,3
- Praktik för medie- och filmvetareBI–HP–Sökande/plats1,4
- Strategisk kommunikation II - ManagementBI–HP–Sökande/plats2,8
- Strategisk kommunikation IBI–HP–Sökande/plats1,4
- Strategisk kommunikation II - DesignBI–HP–Sökande/plats1,4
- Medie- och kommunikationsvetenskap, fortsättningskurs, inriktning filmBI–HP–Sökande/plats1,1
Alla kurser i Medie- o kommunikationsvetenskap vid Örebro universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-H1327
ORU-H1327 · nationell antagning
118 sökande, 12 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AP Akademiska poäng | 165 | 3 | 145,5 | 2 | 7 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,44 | 4 | 16,64 | 3 | 10 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 4 | 0,75 | 2 | 7 |
| KP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 3 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
VT 2026: anmälningskod ORU-V1028
ORU-V1028 · nationell antagning
136 sökande, 22 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AP Akademiska poäng | 42 | 9 | Alla antogs | 8 | 0 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,11 | 9 | 13,59 | 8 | 1 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,46 | 1 | 16,46 | 1 | 1 |
| HP Högskoleprovet | 0,55 | 10 | Alla antogs | 7 | 0 |
| KP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 6 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 16 |
Vanliga frågor om Medie- och kommunikationsvetenskap, grundkurs
Vad krävdes för att komma in på Medie- och kommunikationsvetenskap, grundkurs vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,64, HP 0,75 och ingen antogs i BII. VT 2026: BI 13,59, alla behöriga antogs i HP och BII 16,46. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Medie- och kommunikationsvetenskap, grundkurs vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 118 personer, varav 12 i första hand. 10 antogs, alltså 11,8 sökande per antagen. Till VT 2027 har 132 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Medie- och kommunikationsvetenskap, grundkurs vid Örebro universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,64 HT 2026 mot 19,89 HT 2025. Sökande: 118 mot 140.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Medie- och kommunikationsvetenskap, grundkurs mer?
Samma kurs finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor75 %(88)
- Män25 %(30)
- 24 år eller yngre68 %80
- 25–34 år25 %29
- 35 år eller äldre8 %9
Anmälningskod ORU-H1327. Källa: UHR.