Vad krävdes för att komma in på Strategisk kommunikation HT 2026?

BImedian 20,39 av max 22,5 · HT 2026 +0,97 mot HT 2025
HPmedian 0,85 av max 2 · HT 2026 +0,20 mot HT 2025
Källa: UHR, urval 2, 4 utbildningar vid 3 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
931
+0,8 % mot HT 2025
Antagna
131
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
7,1
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
3
4 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Strategisk kommunikation HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Linnéuniversitetet Ortsoberoende · Distans · halvfart 20,3920,840,8585514,3+0,97
Karlstads universitet Karlstad · Urval PR: Alla antogs –––411,1–
Umeå universitet Umeå · Urval PG: Alla antogs –––241,0–
Linnéuniversitetet Kalmar · Distans · halvfart · Urval PG: Alla antogs –––11––

Vårterminen: VT 2026

Sorterat på BI, högst först
Strategisk kommunikation VT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Linnéuniversitetet Ortsoberoende · Distans · halvfart 20,2019,180,808699,4+1,15

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

171819202122200820122016202020242026HT 2013: median BI 20,40, lägst 20,40, högst 20,40 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median BI 20,10, lägst 20,10, högst 20,10 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 20,37, lägst 20,37, högst 20,37 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 20,70, lägst 20,70, högst 20,70 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 19,90, lägst 19,90, högst 19,90 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 18,80, lägst 18,80, högst 18,80 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 19,22, lägst 19,22, högst 19,22 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 18,75, lägst 18,75, högst 18,75 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 19,74, lägst 19,74, högst 19,74 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 19,42, lägst 19,42, högst 19,42 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 20,39, lägst 20,39, högst 20,39 (1 lärosäten med poänggräns)20,39

Vårtermin (VT)

171819202122200820122016202020242026VT 2014: median BI 19,00, lägst 19,00, högst 19,00 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2015: median BI 19,80, lägst 19,80, högst 19,80 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2016: median BI 20,30, lägst 20,30, högst 20,30 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2017: median BI 20,15, lägst 20,15, högst 20,15 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2018: median BI 21,15, lägst 21,15, högst 21,15 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2019: median BI 19,70, lägst 19,70, högst 19,70 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2020: median BI 17,84, lägst 17,84, högst 17,84 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2021: median BI 20,00, lägst 20,00, högst 20,00 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2022: median BI 19,10, lägst 19,10, högst 19,10 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2023: median BI 18,34, lägst 18,34, högst 18,34 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2024: median BI 18,90, lägst 18,90, högst 18,90 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2025: median BI 19,05, lägst 19,05, högst 19,05 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2026: median BI 20,20, lägst 20,20, högst 20,20 (1 lärosäten med poänggräns)20,20
Visa som tabell
Strategisk kommunikation: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
202620,3920,3920,3920,2020,2020,20
202519,4219,4219,4219,0519,0519,05
202419,7419,7419,7418,9018,9018,90
202318,7518,7518,7518,3418,3418,34
2022–––19,1019,1019,10
202119,2219,2219,2220,0020,0020,00
202018,8018,8018,8017,8417,8417,84
2019–––19,7019,7019,70
2018–––21,1521,1521,15
201719,9019,9019,9020,1520,1520,15
201620,7020,7020,7020,3020,3020,30
201520,3720,3720,3719,8019,8019,80
201420,1020,1020,1019,0019,0019,00
201320,4020,4020,40–––
2012––––––
2011––––––
2010––––––
2009––––––
2008––––––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,250,500,751,001,25200820122016202020242026HT 2013: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 0,95, lägst 0,95, högst 0,95 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 0,25, lägst 0,25, högst 0,25 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 0,75, lägst 0,75, högst 0,75 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 0,45, lägst 0,45, högst 0,45 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 0,65, lägst 0,65, högst 0,65 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 0,85, lägst 0,85, högst 0,85 (1 lärosäten med poänggräns)0,85

Vårtermin (VT)

0,250,500,751,001,25200820122016202020242026VT 2014: median HP 0,60, lägst 0,60, högst 0,60 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2015: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2016: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2017: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2018: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2019: median HP 0,70, lägst 0,70, högst 0,70 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2021: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2022: median HP 0,75, lägst 0,75, högst 0,75 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2023: median HP 0,70, lägst 0,70, högst 0,70 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2024: median HP 0,50, lägst 0,50, högst 0,50 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2025: median HP 0,75, lägst 0,75, högst 0,75 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2026: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)0,80
Visa som tabell
Strategisk kommunikation: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
20260,850,850,850,800,800,80
20250,650,650,650,750,750,75
20240,800,800,800,500,500,50
20230,450,450,450,700,700,70
2022–––0,750,750,75
20210,750,750,750,900,900,90
20200,250,250,25–––
2019–––0,700,700,70
2018–––1,101,101,10
20170,950,950,950,900,900,90
20161,101,101,100,800,800,80
20151,001,001,000,900,900,90
20141,001,001,000,600,600,60
20131,001,001,00–––
2012––––––
2011––––––
2010––––––
2009––––––
2008––––––

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Strategisk kommunikation?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Linnéuniversitetet (Ortsoberoende): 20,39 i urvalsgruppen BI och 0,85 på högskoleprovet.

Vad krävs på högskoleprovet för Strategisk kommunikation?

HT 2026 låg HP-gränsen på 0,85 beroende på lärosäte, med medianen 0,85. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Strategisk kommunikation HT 2026?

931 sökte kursen vid 3 lärosäten och 131 antogs, alltså ungefär 7,1 sökande per plats. 157 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Strategisk kommunikation ökat?

Medianen för BI steg med 0,97 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +0,8 %.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler kurser inom medie- o kommunikationsvetenskap

Visa alla