Strategisk kommunikation
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-15202
VT 2026urval 2 · LNU-14449
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 855
- 89 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 316
- Sökande per plats
- 14,3
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 869
- 156 i första hand
- Antagna
- 92
- urval 2
- Reserver
- 402
- Sökande per plats
- 9,4
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,99 | 20,39 | −0,6 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,85 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 20,84 | 20,84 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 70 | 60 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2017 | 20,15 | 19,95 |
| HT 2017 | 19,90 | 19,53 |
| VT 2018 | 21,15 | 21,40 |
| VT 2020 | 17,84 | 18,65 |
| HT 2020 | 18,80 | 18,66 |
| VT 2021 | 20,00 | 19,57 |
| HT 2021 | 19,22 | 19,13 |
| VT 2022 | 19,10 | 17,57 |
| VT 2023 | 18,34 | 18,13 |
| HT 2023 | 18,75 | 18,90 |
| VT 2024 | 18,90 | 18,40 |
| HT 2024 | 19,74 | 19,62 |
| VT 2025 | 19,05 | 19,30 |
| HT 2025 | 19,42 | 20,24 |
| VT 2026 | 20,20 | 19,18 |
| HT 2026 | 20,39 | 20,84 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2017 | 0,90 |
| HT 2017 | 0,95 |
| VT 2018 | 1,10 |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,25 |
| VT 2021 | 0,90 |
| HT 2021 | 0,75 |
| VT 2022 | 0,75 |
| VT 2023 | 0,70 |
| HT 2023 | 0,45 |
| VT 2024 | 0,50 |
| HT 2024 | 0,80 |
| VT 2025 | 0,75 |
| HT 2025 | 0,65 |
| VT 2026 | 0,80 |
| HT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2017 | 987 | 175 |
| HT 2017 | 1 065 | 192 |
| VT 2018 | 1 059 | 175 |
| VT 2020 | 819 | 143 |
| HT 2020 | 1 167 | 162 |
| VT 2021 | 1 003 | 161 |
| HT 2021 | 940 | 142 |
| VT 2022 | 681 | 117 |
| VT 2023 | 745 | 115 |
| HT 2023 | 921 | 147 |
| VT 2024 | 731 | 131 |
| HT 2024 | 917 | 152 |
| VT 2025 | 831 | 112 |
| HT 2025 | 859 | 128 |
| VT 2026 | 869 | 156 |
| HT 2026 | 855 | 89 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linnéuniversitetet Ortsoberoende · Distans · 50 % · Du tittar på den här | 20,39 | 0,85 | 14,3 | 855 |
| Karlstads universitet Karlstad | – | – | 1,1 | 41 |
Om kursen
Kursen ger en introduktion till begrepp, teorier och aspekter i medier och kommunikationsvetenskap, samt introducerar grundläggande delar i strategisk kommunikation.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Fler kurser i Medie- o kommunikationsvetenskap vid Linnéuniversitetet
- Kommunikation mellan människorBI19,27HP0,45Sökande/plats6,1
- Artificiell intelligens och informationskompetensBI22,05HP1,45Sökande/plats–
- ExamensarbeteBI–HP–Sökande/plats1,0
- Kreativ kommunikation och medial gestaltningBI–HP–Sökande/plats1,0
- Strategisk kommunikation för mediekreatörerBI–HP–Sökande/plats1,0
- Teoretisk fördjupningBI–HP–Sökande/plats1,0
- Vetenskapliga metoder BBI–HP–Sökande/plats1,0
- Vetenskaplig uppsats för mediekreatörerBI–HP–Sökande/plats0,8
Alla kurser i Medie- o kommunikationsvetenskap vid Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-15202
LNU-15202 · nationell antagning
855 sökande, 89 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,99 | 31 | 20,39 | 27 | 270 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,84 | 4 | 20,84 | 3 | 65 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 35 | 0,85 | 30 | 65 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 18 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 8 |
VT 2026: anmälningskod LNU-14449
LNU-14449 · nationell antagning
869 sökande, 156 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,2 | 66 | 20,2 | 37 | 303 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,18 | 8 | 19,18 | 4 | 68 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 75 | 0,80 | 50 | 79 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 19 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 50 |
Vanliga frågor om Strategisk kommunikation
Vad krävdes för att komma in på Strategisk kommunikation vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,39, HP 0,85 och BII 20,84. VT 2026: BI 20,2, HP 0,80 och BII 19,18. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Strategisk kommunikation vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 855 personer, varav 89 i första hand. 60 antogs, alltså 14,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Strategisk kommunikation vid Linnéuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,39 HT 2026 mot 19,42 HT 2025. Sökande: 855 mot 859.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Strategisk kommunikation mer?
Samma kurs finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor85 %(729)
- Män15 %(126)
- 24 år eller yngre27 %231
- 25–34 år40 %341
- 35 år eller äldre33 %283
Anmälningskod LNU-15202. Källa: UHR.