Organisation och ledarskap
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · UMU-22312
Söktryck just nu, VT 2027: 2 486 sökande hittills (487 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 950
- 181 i första hand
- Antagna
- 200
- urval 2
- Reserver
- 580
- Sökande per plats
- 4,8
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,16 | 17,77 | −1,39 |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | 0,45 | −0,35 |
| Betyg (BII) | 18,75 | 17,76 | −0,99 |
| Antagna totalt | 200 | 200 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2021
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2021 | 20,10 | 20,42 |
| VT 2022 | 19,55 | 19,66 |
| VT 2023 | 19,20 | 19,53 |
| VT 2024 | 19,45 | 20,01 |
| VT 2026 | 17,77 | 17,76 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2021 | 1,10 |
| VT 2022 | 0,90 |
| VT 2023 | 0,85 |
| VT 2024 | 0,80 |
| VT 2026 | 0,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2021 | 2 621 | 444 |
| VT 2022 | 1 559 | 245 |
| VT 2023 | 1 805 | 321 |
| VT 2024 | 1 832 | 344 |
| VT 2026 | 950 | 181 |
Om kursen
Kursen är en grundläggande introduktion till teorier om organisationer och ledarskap. Inom ramen för kursen belyses organisationers struktur, kultur och omvärld samt hur organisationer förändras och utvecklas. Därutöver ges en orientering i teorier om ledarskap samt hur ledarskap formas av organisationssammanhang och det omgivande samhället. Konsekvenser av organisationsformer och ledarskap för individer och grupper studeras under kursen.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Fler kurser i Sociologi vid Umeå universitet
- ProjektledningBI20,06HP0,80Sökande/plats7,4
- Psykosocial arbetsmiljöBI14,60HPAlla antogsSökande/plats2,6
- Socialt hållbart arbetslivBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,2
- Sociologi ABI15,41HPAlla antogsSökande/plats7,6
- Organisation och ledarskap i arbetslivetBI–HP–Sökande/plats1,1
- Socialpsykologi ABI13,00HPAlla antogsSökande/plats–
- Beteendevetenskapliga grunder: Sociala kategorier och diskriminering i arbetslivetBI–HP–Sökande/plats1,1
- Beteendevetenskapliga grunder: SociologiBI–HP–Sökande/plats1,1
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod UMU-22312
UMU-22312 · nationell antagning
950 sökande, 181 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 14 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,16 | 55 | 17,77 | 54 | 231 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,75 | 11 | 17,76 | 12 | 90 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 66 | 0,45 | 66 | 26 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 66 | 165 | 66 | 219 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| PGPK Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 286 |
Vanliga frågor om Organisation och ledarskap
Vad krävdes för att komma in på Organisation och ledarskap vid Umeå universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,77, HP 0,45 och BII 17,76. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Organisation och ledarskap vid Umeå universitet?
VT 2026 sökte 950 personer, varav 181 i första hand. 200 antogs, alltså 4,8 sökande per antagen. Till VT 2027 har 2 486 sökt hittills.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor79 %(747)
- Män21 %(203)
- 24 år eller yngre16 %150
- 25–34 år35 %335
- 35 år eller äldre49 %465
Anmälningskod UMU-22312. Källa: UHR.