Projektledning
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-2200E
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 474
- 219 i första hand
- Antagna
- 200
- urval 2
- Reserver
- 539
- Sökande per plats
- 7,4
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,74 | 20,06 | −0,68 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,80 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 20,28 | 19,69 | −0,59 |
| Antagna totalt | 200 | 200 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | 20,52 | 21,17 |
| HT 2018 | 20,38 | 21,08 |
| HT 2019 | 19,70 | 20,49 |
| HT 2020 | 19,80 | 19,88 |
| HT 2021 | 19,40 | 19,31 |
| HT 2022 | 19,10 | 19,07 |
| HT 2023 | 19,50 | 18,52 |
| HT 2024 | 16,95 | 17,23 |
| HT 2025 | 16,70 | 17,68 |
| HT 2026 | 20,06 | 19,69 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | 1,10 |
| HT 2018 | 1,00 |
| HT 2019 | 0,90 |
| HT 2020 | 0,85 |
| HT 2021 | 0,95 |
| HT 2022 | 0,75 |
| HT 2023 | 0,70 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 1 779 | 232 |
| HT 2018 | 1 834 | 281 |
| HT 2019 | 1 280 | 195 |
| HT 2020 | 1 644 | 174 |
| HT 2021 | 1 367 | 184 |
| HT 2022 | 1 117 | 160 |
| HT 2023 | 1 145 | 163 |
| HT 2024 | 514 | 64 |
| HT 2025 | 572 | 73 |
| HT 2026 | 1 474 | 219 |
Om kursen
Kursen ger studenten teoretiska och praktiska grundläggande kunskaper om projektarbete och projektledning. Kursen behandlar olika aspekter av projekt och projektledningsarbete, grupper och grupprocesser, samt ledarskap. Modul 1 - Projektledningsmetodik, ledarskap och grupprocesser. I modulen introduceras teorier och begrepp rörande projektorganisation, ledarskap, projektledning och grupprocesser. Modul 2 - Projektanalys och projektstudie.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Fler kurser i Sociologi vid Umeå universitet
- ProjektledningBI–HP–Sökande/plats1,1
- ProjektledningBI–HP–Sökande/plats1,1
- ProjektledningBI–HP–Sökande/plats1,0
- Organisation och ledarskapBI17,77HP0,45Sökande/plats4,8
- Psykosocial arbetsmiljöBI14,60HPAlla antogsSökande/plats2,6
- Socialt hållbart arbetslivBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,2
- Sociologi ABI15,41HPAlla antogsSökande/plats7,6
- Organisation och ledarskap i arbetslivetBI–HP–Sökande/plats1,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-2200E
UMU-2200E · nationell antagning
1 474 sökande, 219 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 10 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,74 | 52 | 20,06 | 53 | 475 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,28 | 8 | 19,69 | 8 | 137 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 61 | 0,80 | 62 | 97 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 58 | 165 | 58 | 449 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| PGPK Lärosätets eget urval | Alla antogs | 19 | Alla antogs | 17 | 0 |
Vanliga frågor om Projektledning
Vad krävdes för att komma in på Projektledning vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,06, HP 0,80 och BII 19,69. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Projektledning vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 1 474 personer, varav 219 i första hand. 200 antogs, alltså 7,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Projektledning vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,06 HT 2026 mot 16,7 HT 2025. Sökande: 1 474 mot 572.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor78 %(1 154)
- Män22 %(320)
- 24 år eller yngre23 %341
- 25–34 år38 %559
- 35 år eller äldre39 %574
Anmälningskod UMU-2200E. Källa: UHR.