Relationellt ledarskap, medarbetarskap och självledarskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-15433
VT 2026urval 2 · LNU-14951
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 711
- 99 i första hand
- Antagna
- 250
- urval 2
- Reserver
- 261
- Sökande per plats
- 2,8
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 608
- 96 i första hand
- Antagna
- 210
- urval 2
- Reserver
- 284
- Sökande per plats
- 2,9
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,55 | 17,27 | −1,28 |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,75 | 17,91 | −0,84 |
| Antagna totalt | 300 | 250 | −50 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2026 | 17,54 | 17,96 |
| HT 2026 | 17,27 | 17,91 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2025 | 541 | 89 |
| VT 2026 | 608 | 96 |
| HT 2026 | 711 | 99 |
Om kursen
Relationella aspekter i ledarskapet har kommit alltmer i fokus i organisationer, där det betonas att både ledare och medarbetare är delaktiga i ledarskapet. Begrepp som medarbetarskap, medledarskap, och självledarskap är vanligt förekommande. Men vilken innebörd läggs i begreppen och vad innebär de i praktiken för ledare och medarbetare? Den här kursen fokuserar relationen mellan medarbetare och ledare i organisationer och dess betydelse för verksamhetens och individers utveckling.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Fler kurser i Pedagogik vid Linnéuniversitetet
- Att främja psykisk hälsa bland barn och ungaBI16,31HPAlla antogsSökande/plats3,3
- Barn, unga och vuxna med neuropsykiatriska funktionsnedsättningarBI15,38HPAlla antogsSökande/plats2,5
- Att leda lärprocesser och verksamhetsutveckling i organisationerBI17,90HPAlla antogsSökande/plats2,9
- Pedagogiskt ledarskap och förändringsarbeteBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,1
- Ledarskap i krissituationerBI12,80HPAlla antogsSökande/plats1,7
- Att förebygga och hantera konflikter i skolanBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,6
- Kriskommunikation i utbildning och arbetslivBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,5
- Pedagogiskt och professionellt ledarskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-15433
LNU-15433 · nationell antagning
711 sökande, 99 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGR Akademiska poäng, grundnivå | 165 | 117 | 165 | 106 | 145 |
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 3 | 2 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,55 | 97 | 17,27 | 88 | 129 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,75 | 20 | 17,91 | 19 | 62 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 63 | Alla antogs | 35 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 92 |
VT 2026: anmälningskod LNU-14951
LNU-14951 · nationell antagning
608 sökande, 96 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGR Akademiska poäng, grundnivå | 165 | 140 | 165 | 92 | 133 |
| BF Folkhögskola | 3,5 | 4 | 3,5 | 3 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,45 | 119 | 17,54 | 62 | 119 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,96 | 22 | 17,96 | 11 | 50 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 65 | Alla antogs | 42 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 129 |
Vanliga frågor om Relationellt ledarskap, medarbetarskap och självledarskap
Vad krävdes för att komma in på Relationellt ledarskap, medarbetarskap och självledarskap vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,27, alla behöriga antogs i HP och BII 17,91. VT 2026: BI 17,54, alla behöriga antogs i HP och BII 17,96. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Relationellt ledarskap, medarbetarskap och självledarskap vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 711 personer, varav 99 i första hand. 250 antogs, alltså 2,8 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor86 %(608)
- Män14 %(103)
- 24 år eller yngre6 %42
- 25–34 år18 %131
- 35 år eller äldre76 %538
Anmälningskod LNU-15433. Källa: UHR.