Samhällsplanering
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · HKR-09G2Q
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 124
- 23 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 48
- Sökande per plats
- 4,1
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,88 | 17,17 | −1,71 |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | 0,65 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 19,4 | 16,9 | −2,5 |
| Antagna totalt | 40 | 30 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2019 | 21,12 | 20,62 |
| VT 2020 | 21,39 | Inget urval |
| VT 2021 | 21,40 | 20,81 |
| VT 2022 | 20,00 | 22,50 |
| VT 2023 | 20,90 | 20,37 |
| VT 2024 | 20,89 | 21,10 |
| VT 2025 | 17,85 | 18,41 |
| VT 2026 | 17,17 | 16,90 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2019 | 1,40 |
| VT 2020 | 1,55 |
| VT 2021 | 1,60 |
| VT 2022 | 1,40 |
| VT 2023 | 1,45 |
| VT 2024 | 1,20 |
| VT 2025 | 0,80 |
| VT 2026 | 0,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2019 | 145 | 27 |
| VT 2020 | 232 | 47 |
| VT 2021 | 285 | 40 |
| VT 2022 | 176 | 37 |
| VT 2023 | 181 | 34 |
| VT 2024 | 162 | 34 |
| VT 2025 | 169 | 29 |
| VT 2026 | 124 | 23 |
Om kursen
Kursen behandlar: · Översiktlig samhällsplanering · Detaljplanering · Olika aktörer i samhällsplaneringsprocesser · Intressekonflikter · Lagstiftning · Planering för hållbar utveckling enligt Agenda 2030 · Befolkningsperspektiv och demografi · Förhållandet mellan stad och land inom samhällsplanering · Stadens omvandling och utveckling · Metoder för samhällsplanering · Jämställdhet i samhällsplaneringsprocessen
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Kristianstad.
Fler kurser i Miljövetenskap vid Högskolan Kristianstad
- Arbetsmiljö och den hållbara arbetsplatsenBI17,86HP0,30Sökande/plats4,3
- MiljölagstiftningBI17,60HP0,65Sökande/plats3,0
- MiljöbalkenBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,5
- Miljöförvaltning - från EU till kommunBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,9
- Från ArcGIS till QGIS, för dig som redan kan GISBI18,75HP0,85Sökande/plats2,6
- Miljöinnovation och entreprenörskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,8
- Miljöpsykologi, etik och kommunikationBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,4
- Geologi - mark och grundvattenBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,4
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod HKR-09G2Q
HKR-09G2Q · nationell antagning
124 sökande, 23 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,88 | 23 | 17,17 | 17 | 28 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,4 | 4 | 16,9 | 3 | 9 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 13 | 0,65 | 10 | 6 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 16 |
Vanliga frågor om Samhällsplanering
Vad krävdes för att komma in på Samhällsplanering vid Högskolan Kristianstad VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,17, HP 0,65 och BII 16,9. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Samhällsplanering vid Högskolan Kristianstad?
VT 2026 sökte 124 personer, varav 23 i första hand. 30 antogs, alltså 4,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Samhällsplanering vid Högskolan Kristianstad?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,17 VT 2026 mot 17,85 VT 2025. Sökande: 124 mot 169.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor74 %(92)
- Män26 %(32)
- 24 år eller yngre23 %28
- 25–34 år32 %40
- 35 år eller äldre45 %56
Anmälningskod HKR-09G2Q. Källa: UHR.